Nastavení cookies
Školní rok 2022/2023
Mezinárodní úspěch absolventa naší školy a RFA Ostrava

Do nominace reprezentačního týmu ČR U16 byl trenérem Žilákem vybrán i loňský absolvent RFA Ostrava a žák naší základní školy Damián Prepsl (na fotogafii s číslem 19). Jeho premiéra byla velmi zdařilá a v přípravném utkání s Maďarskem byl autorem jednoho ze šesti vstřelených gólů do soupeřovy sítě.

Přejeme Damiánovi hodně štěstí i v následujících utkáních.

https://repre.fotbal.cz/u16-jednoznacna-vyhra-nad-madarskem/a16909

facr-22-23-01.jpeg
Adaptační dny - 6.AB

Začal nový školní rok a pro současné šesťáky nastala změna - přechod na 2. stupeň a noví třídní učitelé. Aby žáci tyto změny lépe zvládli, škola pro ně připravila adaptační program, během kterého se vhodnými zábavnými aktivitami ve třídách a na hřišti seznámili se svými pedagogy, případně novými spolužáky. Adaptační program byl ukončen výletem na golfové hřiště v nedaleké Lhotce. Děti si zasportovaly a zahrály minigolf se svými novými učiteli, nechyběla ani sladká pozornost a opékání špekáčků v areálu golfu. Byly to náročné tři dny, ale dle ohlasů dětí a pedagogů se moc vydařily a stanovený cíl, poznávání se navzájem, byl splněn na jedničku.

Adaptační dny - fotogalerie

adaptak-6ab-22.jpg
Den české státnosti

I v tomto školním roce budou zástupci školního parlamentu připravovat pro žáky ZŠ Bohumínská ve Slezské Ostravě barevné a tematické dny. První si připravili na úterý 27. září 2022. Oblékli jsme se do barev trikolory - červené, modré a bílé a připomněli si Den české státnosti. V mnohých třídách si děti povídaly o knížeti Václavovi, četly pověsti, vypracovávaly pracovní listy nebo kreslily (či vybarvovaly) jeho podobiznu.

Za nejlépe doladěné oblečení všech dětí, paní učitelky a paní asistentky při barevném dni v barvách trikolory byla zástupci školního parlamentu vyhodnocena a diplomem a sladkostmi odměněna třída 1. C. Blahopřejeme!

Den české státnosti - fotogalerie

Den v barvách trikolory - vyhodnocení - fotogalerie

trikolora-22.jpg
Logická olympiáda 2022/2023 – 15. ročník – kategorie B

Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování, pohotového rozhodování a především schopnost samostatného logického myšlení. Letos se v září do soutěže zapojilo 26 368 řešitelů, z toho v našem kraji 3 596, mezi nimiž se naši žáci 2. stupně neztratili.

Kategorie B - 6. - 9. ročník:

 • 1. místo ve škole - Matěj Tvardek, 6. A
 • 2. místo ve škole - David Venglář, 9. B
 • 3. místo ve škole - Damián Lach, 9. A a Lukáš Vykoukal, 7. A

Blahopřejeme!

logol-001.jpg
Hledáme nejlepšího chemika 2022/2023

V úterý 04. října 2022 se uskutečnilo školní kolo soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika, do kterého se zapojilo 63 žáků 9. ročníku. V časovém limitu řešiliv otázky z chemického názvosloví, chemických výpočtů a jiných témat obecné a anorganické chemie. Naši tří nejlepší postoupili do okresního kola na SPŠCh v Ostravě Zábřehu, která v našem regionu soutěž organizuje, a stali se úspěšnými řešiteli.

 • 1. místo – Lukáš Mikulenka, 9. F – 57 b.
 • 2. místo – Jan Nedvěd, 9. A – 54 b.
 • 3. místo – Tadeáš Malík, 9. B – 52 b.
 • 4. místo – Radka Nachtmannová, 9. B – 48 b.

Blahopřejeme!

logo-mladychemik.jpg
Přírodovědný Klokan 2022/2023 - 17. ročník

Ve středu 12. října 2022 se uskutečnilo školní kolo Přírodovědného Klokana, do kterého se zapojilo 58 žáků 9. ročníku. V časovém limitu řešili přírodovědně zaměřené úlohy (fyzika, zeměpis, matematika, přírodopis) bodově rozdělené do 4 úrovní náročnosti. Statistika výsledků všech soutěžících byla poslána do městského centra soutěže, kde se porovnávaly výsledky všech ostravských základních škol, a následně i do krajského centra:

 • 1. místo - ŠK i MK – Lukáš Mikulenka, 9. F – 100 b. - 2. místo v kraji
 • 2. místo - ŠK i MK – Jan Figiel, 9. B – 87 b.
 • 3. místo - ŠK i MK – Jan Karel, 9. B – 83 b.

Blahopřejeme!

klokan-21.jpg
Dýňobraní - 6. AB

Na naší školní zahradě je krásně podzimně. Stále ještě roste meduňka a dozrávají dýně, které děti v loňském školním roce zasadily. Žáci 6. A a 6. B si v minulém týdnu při sběru dýní užili slunečné počasí. Pak už v rámci pracovních činností zapojili svoji kreativitu a šikovné ruce při dlabání a vyřezávání dýňových dekorací.

Dýňobraní - 6.AB - fotogalerie

dyne-22.jpg
Pythagoriáda 2022/2023 - 45. ročník

V říjnu 2022 se naše škola zapojila do tradiční matematické soutěže Pythagoriáda ve čtyřech kategoriích:

Kategorie - 6. ročník:

 • 1. místo - Matěj Tvardek, 6. A - absolutní vítěz za 2. stupeň
 • 2. místo - Sebastian Filip, 6. A
 • 3. místo - Vojtěch Rohan, Karolína Hartmannová, Anděla Frydrychová, 6. A

Kategorie - 7. ročník:

 • 1. místo - Lukáš Vykoukal, 6. A
 • 2. - 3. místo - Sebastian Jaroslaw Kubiak, 7. A a Kristýna Ryšková, 7. B

Kategorie - 8. ročník:

 • 1. místo - Martin Timco, 8. F
 • 2. místo - Jana Kakalejčíková, 8. A
 • 3. místo - Jan Matuška, 8. F

Kategorie - 9. ročník:

 • 1. místo - Jan Figiel, 9. B
 • 2. místo - Lukáš Mikulenka, 9. F
 • 3. místo - Kateřina Krajíčková, Jan Karel, 9. B a Jakub Nedvěd, 9. A

Blahopřejeme!

pythagoriada.jpg
Celé Česko čte dětem - Kapuce od mikiny

Celé Česko čte dětem je projekt, který v České republice realizuje obecně prospěšná společnost stejného názvu. Cílem projektu je podpora čtenářské gramotnosti dětí a mládeže, propagace hodnotné literatury a budování rodinných vazeb prostřednictvím čtení.

V rámci tohoto projektu vznikla kniha povídek pro náctileté Kapuce od mikiny, do níž napsalo povídky patnáct současných renomovaných autorů, např. Alena Mornštajnová, Iva Procházková, Ivona Březinová, Arnošt Goldflam, Klára Smolíková, Petra Dvořáková, Petra Soukupová atd. Texty povídek upozorňují na palčivá témata jako je šikana, život s handicapem, závislosti, poruchy příjmu potravy, materialismus či předsudky. Dotýkají se také otázek hodnot jako je čestnost, vnitřní svoboda, zodpovědnost, empatie, solidarita, pokora či laskavost.

Na základě těchto povídek byly zpracovány čtenářské dílny, kdy lektoři s žáky ve dvou vyučovacích hodinách procházejí povídky, hovoří o nich a snaží se poodhalit a rozebrat daný problém. Naši školu v pátek 21. října 2022 navštívila lektorka Martina Mikesková, která společně s žáky četla povídku Viktorie Hanišové To nechceš. Osmáky povídka i lekce zaujala, dokázali hovořit o postavách knihy, o popisovaném problému, přemýšleli o rodině, jejím fungování, odloučení od rodičů, konzumu, šikaně i přátelství.

Kapuce od mikiny - fotogalerie

kapuce-22.jpg
Exkurze - Osvětim - 9. ABF

Zájemci z 9. ročníku se v pondělí 31. října 2022 zúčastnili historicko - poznávací exkurze do polského města Osvětim. Žáci měli možnost projít s místním průvodcem nejdřív táborový komplex Auschwitz I. Po krátkém přesunu si prošli rozsáhlý vyhlazovací tábor Auschwitz II - Birkenau (Březinka), který byl zřízen později, roku 1942, na druhé straně města.

Exkurze - Osvětim - fotogalerie

osvetim-22.jpg
Mezitřídní sportovní turnaje

Během měsíce září a říjen 2022 se žáci připravovali v hodinách tělesné výchovy na mezitřídní zápasy, které organizovali Mgr. Dagmar Sládečková a Mgr. Jiří Pilař.

 • 6. ročník - vybíjená - 02.11.2022 - vítěz: třída 6. A
 • 7. ročník - vybíjená - 03.11.2022 - vítěz: třída 7. A
 • 8. ročník - přehazovaná - 01.11.2022 - vítěz: třída 8. A
 • 9. ročník - přehazovaná - 24.10.2022 - vítěz: třída 9. A 

Všem zúčastněným žákům děkujeme za sportovní zážitek a vítězným třídám blahopřejeme!

volejbal-22.jpg
Basketbalový turnaj - AHOL

Dne 11. listopadu 2022 jsme se účastnili turnaje basketbalu 3X3 na AHOL Ostrava - Vítkovice. Umístili jsme se na krásném 4. místě ze 7 škol. Náš tým pod vedení Mgr. Jiřího Pilaře byl složen většinou z dívek, ve tvrdé konkurenci chlapců se vůbec neztratil a prokázal příslib do dalších krásných bojů!

Sestava týmu: 

Petr Bárta, Ondřej Osyka, Karolína Papežová, Adriana Górná, Šimová Samantha Šímová, Eiška Polochová

Blahopřejeme a děkujeme za skvělý sportovní výkon!

basket-22.jpg
Znáš svůj kraj 2022

Získat 3. místo v soutěži je pro každého krásný zážitek. To se stalo vybraným žákům 9. ročníku, kteří se 11. listopadu 2022 pod vedení Mgr. Dagmar Sládečkové zúčastnili již 2. ročníku zeměpisné soutěže "Znáš svůj kraj" zaměřené na cestovní ruch Moravskoslezského kraje.

Soutěžní okruhy:

 • 1. zeměpisný kvíz zaměřený na Moravskoslezský kraj
 • 2. prezentace v PowerPointu - zpracování školního výletu do CHKO v Moravskoslezském kraji
 • 3. poznávání specialit, objektů a osobností Moravskoslezského kraje

Sestava soutěžního týmu:

Kateřina Krajíčková, Klára Kaločová, Karel Neuwirth, Tadeáš Malík, Kryštof Pyka, Damián Lach, Jakub Nedvěd

Žákům blahopřejeme, děkujeme za skvělý výkon a vzornou reprezentaci školy!

znas-kraj-22.jpg
Bo nám to není jedno !!! 2022

Žákovské parlamenty zapojené do projektu BO NÁM TO NENÍ JEDNO!!! si mohly podat žádost na finační podporu svých školních projektů. Nikdo z nás - žáků - zatím žádnou žádost o dotaci netvořil, a tak abychom to vše zvládli, konalo se ve dnech 4. a 5. listopadu 2022 v SVČ Korunka setkání, které nám mnohé pomohlo zvládnout. V pátek jsme se seznámili s projektovou žádostí a podrobně si vysvětlili její části. Dále jsme se věnovali projektovému týmu, jak by měl vypadat a jaké funkce by si členové měli mezi sebou rozdělit, aby tým fungoval. Večer jsme strávili teambuildingovými aktivitami. V sobotu jsme probírali prezentaci projektu, jakým stylem propagovat, jak nejlépe zaujmout a mít co největší dosah. Závěrečný workshop byl o rozpočtu aktivit. Bylo nám vysvětleno, co je to položkový rozpočet a co jsou uznatelné a neuznatelné náklady. Po celou dobu jsme měli možnost individuálních konzultací. Projekt finančně podporuje město Ostrava.

Závěrem bych chtěl dodat, že ačkoli jsem ze začátku nevěděl, co mám od setkání čekat, tak jsem byl strašně rád, že jsem se ho zúčastnil, protože jsem se za ty dva dny seznámil s úžasnými lidmi, kteří se chtějí posouvat dál, a získal jsem další nezapomenutelné zážitky. (Za školní parlament Jakub Nedvěd, 9. A)

Bo nám to není jedno !!! - fotogalerie

bo 2022.jpg
Projekt A - Poznávám své město s kamarády 2022 - 3. ročník

Zamyšlení nad ukončeným projektem pro žáky třetích tříd naší školy.

Poznávání svého města jsme zahájili prohlídkou haldy Emy, kde většina dětí ještě nebyla a byla překvapena párou, která procházela mezi kameny na vrcholu. Rádi si ve škole vyhledali informace na internetu o jejím vzniku. Protože halda je dnes zarostlá vegetací a na první pohled nevypadá jako lidskou činností vytvořený kopec z hlušiny“ (odpadu při těžbě uhlí).

Čekal nás další díl na naší cestě po poznání našeho města, Landek, jako pradávné sídliště lovců mamutů, a také jako důlní expozice v Dole Anselm, kde děti sfáraly do muzejních prostor dolu. S tvářemi zašpiněnými od uhlí se hrdě vraceli do školy.

 Navštívili jsme centrum města Olomouce s jeho kašnami i orlojem a byli jsme se podívat i do areálu olomouckého hradu, kde byl zavražděn Václav III v roce 1306. Celý výlet jsme zakončili procházkou v ZOO na Svatém kopečku, kde jsme viděli i smečku vlků.

Abychom mohli porovnávat, vydali jsme se do ZOO Ostrava, kde jsme měli zajištěnou i výuku o šelmách. Těch dotazů, co děti měly, nebralo konce. Nakonec jsme se projeli vláčkem Safari středem ohrad s odpočívajícími zvířaty. 

Nyní se jen vydat do Planetária v Ostravě – Porubě na Dobrodružnou cestu k planetám a na simulovanou prohlídku letní hvězdné oblohy.

Opět se vrátit na zem a navštívit Dolní oblast Vítkovice – Svět techniky a zúčastnit se výukového programu Malý antropolog a pokusit se složit z umělých kostí postavu člověka.

Veškeré aktivity jsme mohli udělat díky finanční podpoře, kterou jsme na projekt A získali. Děti byly správně zvídavé a těšily se vždy na další akci. Některé děti by se ani nemohly v takovém rozsahu účastnit na těchto poznávacích projektech. Nejvíc si člověk pamatuje to, co vidí a může si to tzv. osahat, případně si vytvořit svůj názor.

Tímto bych chtěla poděkovat za děti, které získaly mnoho zajímavých zážitků. Zažili mnoho nového a zjistily kolik zajímavých míst je v našem městě. Ví, že je čekají ještě další nepoznané oblasti, které ještě mohou prozkoumat a vyplnit si volný čas. (Mgr. Vladimíra Rutarová)

Děkujeme za poskytnutí příspěvku z rozpočtu statutárního města Ostrava na rok 2022 na realizaci projektu „Poznávám své město s kamarády“, podporující rozvoj kvality školství.

Poznávám své město s kamarády - fotogalerie

projekt-22.jpg
Florbalový turnaj - 9. B

Dne 23. listopadu 2022 jsme se účastnili florbalového turnaje v Šenově pro 8.a 9. ročníky. Umístili jsme se na krásném 2. místě z 5 škol. Chyběl kousek a naši borci by vybojovali postup! Na turnaji jsme neokusili hořkost porážky, ale postup z obvodního kola nás stály dvě remízy, kdy právě proti postupujícímu Šenovu jsme vedli již o dvě branky, ale zápas se nám nakonec bohužel nepodařilo dovést do vítězného konce. Nicméně máme za sebou úžasný, povedený turnaj a již teď se těšíme na další turnaje, které budou následovat! 

Sestava družstva: 

Sebastian Berousek, Vojtěch Dobeš, Tafdeáš Malík, Tomáš Mostýn, Karel Neuwirth, Ondřej Osyka, Sebastian Ryška, David Venglář 

florbal-9b-22.jpg
Vánoční jarmark 2022

V úterý 29. listopadu 2022 proběhl na naší škole tradiční Vánoční jarmark. Pro návštěvníky byly v prostorách přízemí a prvního patra připraveny stánky s pestrou nabídkou dárečků, adventní výzdoby, cukroví, sladkého a slaného občerstvení a jiných drobností. Žáci 1. až 9. ročníku s pomocí pedagogů, rodičů, prarodičů, kamarádů a dalších vytvořili adventní věnce, svícny, perníčky, ozdoby a mnoho dalších nejen dekorativních předmětů. Příjemnou atmosféru umocnilo hudební vystoupení žáků naší školy pod vedením paní Dany Urbánkové - Vrchovské za kytarového doporovodu pana učitele Romana Volného a v 17 hodin pak i slavnostní rozsvícení vánočního stromečku na nádvoří školy.

Děkujeme všem, kteří jakýmkoli způsobem přispěli k zdárnému průběhu našeho Vánočního jarmarku.

Vánoční jarmark 2022 - fotogalerie

jarmark-22.jpg
Mikulášská nadílka 2022

Tradice se mají dodržovat, a tak i letos 5. prosince 2022 k nám do školy zavítal Mikuláš se svojí družinou. 

Od první hodiny děti dychtivě naslouchaly, kdo první uslyší řinčení řetězů, které bude oznamovat příchod čerta. Nakonec přišli všichni, nejen čert, ale také Mikuláš s andělem. A samozřejmě nepřišli s prázdnou. Popovídali si s dětmi, zda jsou hodné, či se ještě mohou v něčem zlepšit, vyslechli si písničku nebo básničku a nadílka měla nové majitele.

 Před odchodem ještě Mikuláš dětem připomněl, že na ně stále dohlíží a že se příští rok zase vrátí, aby si ověřil, že děti dodržely slib a byly celý rok hodné.

Mikulášská nadílka 2022 - fotogalerie

mikulas-22.jpg
Druháčci v Divadle loutek Ostrava

Po kolejích jedou vláčky a ve vagoncích vezou pohádky...

Nejvyšší pán železničář touží mít největší lokomotivu na světě a černokněžník Zababa mu přání splní. Pýcha však předchází pád. Lokomotiva je tak veliká, že nemůže jezdit po běžné trati a v jedné ostré zatáčce vykolejí. Nejvyšší pán železničář se díky tomu napravil, co si ale počít s velikánskou rozbitou mašinkou? Zdánlivě bezvýchodnou situaci pomůže zachránit někdo, do koho bychom to vůbec neřekli…

A kdo to byl, to se dověděli naši druháčci, kteří s paní učitelkou Pavlou Farníkovou navštívili Divadlo loutek a zhlédli divadelní představení Pohádky o mašinkách. Děti byly z pohádek nadšené a do školy se vracely plné dojmů. Třeba si tak přečtou i další pohádky z knížky Pavla Naumana Pohádky o mašinkách, která byla inspirací. 

Návštěva divadelního představení byla realizována s finanční podporou statutárního města Ostrava v rámci projektu Školní knihovna na Kamenci.

Druháčci v divadle - fotogalerie

loutky-2r-22.jpg
Ozdravný pobyt 2022 - 7. ročník

Začátkem prosince 2022 se naši sedmáci vydali do horské obce Bílá, aby zde strávili jeden týden na ozdravném pobytu a následně jeden týden pokračovali lyžařským výcvikem. Kromě dopolední výuky pro ně paní učitelky Mgr. Soňa Fajkusová, Mgr. Lenka Maluchová a Mgr. Andrea Tejzrová připravily spoustu zážitkových aktivit a vycházek do okolí. Nad zdravím všech účastníků bystrým okem dohlížela zdravotnice Mgr. Marcela Sliacká.

Hned po příjezdu prozkoumali pramen Smradlavky, Příjemnou víkendovou aktivitou byla návštěva nedaleké obory a poté minitúra zakončená první sněhovou koulovačkou. Nechyběla ani večerní soutěžení smíšených družstev - nejdříve to byly Aktivity, poté sportovní Desetiboj. Zajímavou byla komentovaná prohlídka nedalekého dřevěného kostela Sv. Bedřicha a Lurdské jeeskyňky. Všechny získané informace z vycházek sedmáci zužitkovali během projektu Lesní naučná stezka. Samozřejmě ani Mikuláš na ně nezapomněl a spolu s čertem a andělem se po cestě obcí zastavil s nádílkou i v Horské chatě Bílá, kde byli sedmáci ubytovaní.

První opravdové sněžení prožili na půldenním výletě, kdy zdolali trasu ze Starých Hamrů do Bílé přes Javořinku. Bez úrazu přežili i šiškovou bitvu v lese a využili i možnost hrát společenské hry, či drobná sportovní zápolení. Poslední večer byl v jejich režii, kdy si sami připravili program plný her a zábavy.

Zcela na závěr byli vyhodnoceni vítězi skupinových i individuálních soutěží, které probíhaly průběžně - Aktivity (tým Markéta), Desetiboj (tým Zlobři), Král/Královna matematiky (Radim P. a Kristýna R.), Královny obory (Sofie B. a Eva R.), Královny filmů (Jindřiška U. a Terezie S.), Královny písní (Viktorie P. a Eva R,) a také vyhodnocení pořádku na pokojích o Zlaté prasátko. Sedmáci ocenili své pedagogy a udělili jim tituly Miss animátorka a Top zdravotnice. Další týden už je čekal lyžařský výcvik, ale to je jiný příběh. (Mgr. Simona Kyselová - vedoucí ozdravného pobytu)

Ozdravný pobyt byl realizován za finanční podpory Statutárního města Ostravy!!!

Ozdravný pobyt 2022 - fotogalerie

ozdravak-22.jpg
Lyžařský výcvik - 7. ročník

V týdnu od 9.12.2022 do 15.12.2022 pokračoval ozdravný pobyt výukou lyžování pod vedením Mgr. Dagmar Sládečkové a s novým týmem pedagogů - Mgr. Jiří Pilař, Mgr. Petra Ryšková, Mgr. Blanka Malá a Bc. Sviderská. Žáci si vyzkoušeli lyžování, jak probíhalo před mnoha lety, protože sněhové podmínky byly začátkem týdne velmi špatné. Nejezdil lyžařský vlek a z toho důvodu žáci vyšlapávali sjezdovku na lyžích. Zaslouží si velkou pochvalu, protože si nestěžovali a lyžování si užívali.  Poslední 2 dny výuka lyžování proběhla již s puštěným vlekem – dvojkotvou, protože sněhové podmínky se velmi zlepšily. 

Výsledky závodu ve slalomu - 1. družstvo:

 • 1. místo - Daniel Janečka
 • 2. místo - Petra Mostýnová
 • 3. místo - Marek Chlebeček

Největší pokrok - 2. družstvo

 • 1. místo - Daniel Válek
 • 2. místo - Matyáš Dokoupil
 • 3. místo - Nela Szurdi

Největší pokrok - 3. družstvo:

 • 1. místo - Sebastian Kubiak
 • 2. místo - Veronika Poradová
 • 3. místo - David Kučera

Lyžařský výcvik byl realizován za finanční podpory Statutárního města Ostravy!!!

Lyžařský výcvik - 7. ročník - fotogalerie

lyzak-22.jpg
Talentmanagement - Roboti na Kamenci 2022

Naše škola se úspěšně zapojila do projektu Talentmanagement 2022 na podporu talentovaných žáků 4. - 8. ročníku, jehož koordinatátorkou se stala Mgr. et Mgr. D. Vilášková. V první fázi proběhlo Mensa testování, kteréhož výsledky nám pomohly se sestavením žákovského týmu. Pod vedením lektorů z řad pedagogů školy (Mgr. Z. Martínek, Mgr. J. Čepeláková a Mgr. S. Kyselová) i externího lektora z VŠB začali talentovaní žáci plnit úkoly projektu. Předzákuskem pro starší žáky byla akce VŠB Zlepši si techniku v březnu 2022 a motivační aktivitou pro všechny byly Robohrátky v Planetáriu v Ostravě v dubnu 2022, kde si sestavili své první funkční roboty. Své zkušenosti uplatnili v sestavování dalších robotů již na půdě školy, kde se scházejí každou lichou středu. Poslední výjezdní aktivitou ve školním roku 2021/2022 byl workshop Mechatronika na půdě VŠB TUO v pondělí 20. června 2022, kde naprogramovali vlastní výtvory se stavebnicí Lego Mindstorms, a poslední robotostředa 22. června 2022 byla ve znamení ozobotů a jako lahůdka na závěr i vstup do virtuální reality, kterou si vyzkoušel každý z členů našeho týmu - žáci i lektoři...

Začátek školního roku 2022/2023 a s ním spojené pokračování projektu přinesl změnu místa konání a termínu konání robohrátek ve škole, a to ve čtvrtky. Začalo se s barevným ovládáním ozobotů, ale pak se ke slovu dostaly roboty řady Mindstorm, které pod rukama našich talentů doslova rostly. Velkým zážitkem pak byla exkurze v říjnu 2022 do Pardubic, kde nás přivítali v úspěšné rodinné firmě JHV, která projektuje a vyrábí robotizované výrovní linky a následně i v Technéciu, tedy technickém centru plném technických zajímavostí s možností sestavit si naprogramovat vlastního robota.

Po listopadovém dokončování a oživování robotů Mindstorm a dalším bloku virtuáílní reality byl měsíc prosinec 2022 doslova nabitý zajímavými aktivitami - nejdříve to byla exkurze do automobilky Hyundai, poté následovala prezentace projektu pro žáky naší školy. Ta se odehrávala na celkem třech stanovištích, kde si žáci mohli nejen prohjlédnout, ale i vyzkoušet práci s roboty Lego Mindstorms, Lego Boost a Ozoboty. Pověstnou zlatou tečkou byla návštěva týmu z Technécia Pardubice. V rámi jejich projektového dne byli naši robotici zasvěceni do problematiky raket - od teorie o nejnovějších kosmických letech, přes praktickou výrobu vlastních miniraket a následně i vystřelování raket na školním hříšti.

Projekt byl realizován s finanční podporou statutárního města Ostrava.

Zlepši si techniku - fotogalerie

Robohrátky - fotogalerie

Roboti na Kamenci - fotogalerie

Mechatronika - fotogalerie

Pardubice - exkurze - fotogalerie

Exkurze Hyundai - fotogalerie

Projektový den pro žáky školy - fotogalerie

Projektový den - Technécium Pardubice - fotogalerie

 

plakát-roboti-22-page-001.jpg
Zeměpisná olympiáda 2022/2023 – 25. ročník

Školní kolo Zeměpisné olympiády proběhlo na začátkem ledna za účasti 43 žáků 6. -  9. ročníku. Soutěžící ve třech věkových kategoriích museli prokázat nejen své vědomosti v testu geografických znalostí, ale také své dovednosti při práci s atlasem. Do okresního kola, které se bude konat v únoru 2023, postoupili vítězi z každé kategorie. 

Kategorie A - 6. ročník:

 • 1. místo - Lucie Kubáňová, 6. B 

 Kategorie B - 7. ročník:

 • 1. místo - Lukáš Vykoukal, 7. A 

Kategorie C - 8. - 9. ročník:

 • 1. místo - Jakub Nedvěd, 9. A

Vítězům i všem úspěšným řešitelům blahopřejeme.

thumbnail_zo-logo-300x234.jpg
První pomoc - 9. AB

Mladí ošetřovatelé druhého ročníku AHOL dnes navštívili své mladší vrstevníky na naší škole, kde žákům devátých tříd připravili workshop v oblasti první pomoci. Deváťáci již po dnešní návštěvě vědí, jak obvázat zlomenou ruku, ošetřit krvácení, popáleniny a další rány či provést resuscitaci. Program doprovázelo stanoviště měření fyziologických funkcí. Všichni jsme si netradiční hodiny před vysvědčením užili a těšíme se zase příště.

První pomoc - 9. AB - fotogalerie

 

zdravoveda-23.jpg
Pololetní vysvědčení

Poslední lednový den se již tradičně stává sváteční chvílí každého žáka. Ne jinak tomu bylo i letos. Během předávání vysvědčení byli spokojeni jak žáci, tak pedagogové, neboť výsledky byly vynikající:

I. stupeň:

 • prospěch s vyznamenáním - 224 žáků
 • samé jedničky - 147 žáků

II. stupeň:

 • prospěch s vyznamenáním - 111 žáků
 • samé jedničky - 32 žáků
Predavani vysvedceni.jpg
OZO - 3. ročník

Dne 2. února 2023 se žáci 3.A zúčastnili výukového programu Ozíci a skládkoobr, který pro ně připravilo OZO Ostrava. Žáci si zábavnou a hravou formou prohloubili a upevnili znalosti o důležitosti třídění odpadu, které využijí i v praxi. Za svou práci byli žáci odměněni malým dárečkem a příjemně stráveným dopolednem.

OZO 3-23.jpg
Plavecký výcvik 2. a 3. ročníku

Žáci naší školy se již tradičně zúčastňuji ve 2. a 3. ročníku plaveckého výcviku v areálu Sareza. Letošní třeťáci šťastně dopluli a stali se zdatnými plavci. Všichni žáci v plaveckém výcviku uspěli a obdrželi mokré vysvědčení. 

Plavání 2-23.jpg
Chemická olympiáda 2022/2023 - školní kolo

I v tomto školním roce se do chemické olympiády zaregistrovali žáci 9. ročníku se zájmem o přírodní vědy. Od října do prosince 2022 se věnovali teoretické přípravě a v lednu absolvovali úlohy praktického kola. Školní kolo - závěrečný test - proběhlo 13. února 2023. Do okresního kola, které se již tradičně koná v SPŠCH Ostrava - Zábřeh v březnu 20232, postoupili tři nejlepší ze školního kola.

Výborného výsledku dosáhl Jakub Nedvěd, který v silné konkurenci soutěžících z ostravských víceletých gymnázií a základních škol svými teoretickými vědomostmi a praktickými dovednostmi vybojoval 10. místo. Blahopřejeme k tomuto úspěchu a děkujeme za reprezentaci školy v této prestižní soutěži.

Úspěšní řešitelé školního kola:

 • Jakub Nedvěd, 9. A - 10. místo v OK
 • Damián Lach, 9. A - postup do OK
 • Jennifer Holanová, 9. B - řešitel OK
 • Josef Ladič, 9. A
 • Tereza Ďurišová, 9. B
 • Sebastian Ryška, 9. B

Blahopřejeme!

Chemická olympiáda - fotogalerie

chemol.jpg
Anglická olympiáda 2022/2023 - školní kolo

Školní kolo Olympiády v jazyce anglickém v kategoriiích 1A (7. ročník) a  2A (8. a 9. ročník) proběhlo ve dvou částech. V lednu 2023 celkem 22 soutěžících řešilo online test zaměřený na slovní zásobu, gramatiku, a čtení s porozuměním. Nejlepších 10 řešitelů postoupilo do druhé části - konverzační (konalo se začátkem února 2023), kde soutěžící předvedli své konverzační dovednosti při opisu a porovnání obrázků a také fantazii při tvorbě příběhu. Vítězi každé kategorie postupil do okresního kola, které se uskuteční 01. března 2023.

Nejlepší řešitelé školního kola - kategorie 1A:

 • Sebastian Jaroslaw Kubiak, 7.A - postup do OK
 • Lucie Prokšová, 7. A
 • Daniela Lukáčová, 7.A
 • Julie Lasáková, 7. A

Nejlepší řešitelé školního kola - kategorie 2A:

 • Laura Kováčová, 9.A - postup do OK
 • Damián Lach, 9. A
 • Martin Poloch, 9.A
 • Karolína Papežová, 8. A
 • Daniel Šnaur, 9. A
 • Vu Phuong Uyen, 8. A

Vítězům i úspěšným řešitelům blahopřejeme.

ajol-logo.png
EVVO - Elektrosaurus

V rámci EVVO se žáci 3.A a 3.C pustili v únoru 2023 do plnění úkolu "Najdi Elektrosaura". Tento úkol byl zaměřen na téma třídění a recyklace elektra. Žáci se pustili do pátrání po starých, nepoužívaných nebo nefunkčních elektrospotřebičích, které se bez užitku povalují v domácnostech. Diskutovali nad tím, jak k vysloužilým elektrospotřebičům přistupují doma v jejich rodinách. Připomněli si, že vysloužilý elektrospotřebič nemusí nikde překážet a už vůbec to není nepotřebný odpad. Naopak – pokud ho předáme k recyklaci, poslouží nám jako zdroj cenných surovin. Výstupem byl pracovní list, na kterém měli roztřídit, kam které vysloužilé elektrospotřebiče patří. Naši třeťáci to zvládli a získali poděkování organizátorů.

Poděkování (pdf)

elektrosaurus-23.jpg
Valentýnská pošta

Přesně v den Sv. Valentýna proběhla u nás ve škole tradiční Valentýnská pošta. Celý předchozí týden žáci tvořili valentýnky pro ty, koho mají rádi, koho chtějí potěšit anebo komu chtějí třeba za něco poděkovat. Celé 4 valentýnské schránky se naplnily, krásných přáníček, sladkých pozdravů a drobných dárečků bylo opravdu hodně.
V pondělí 13. února odpoledne pak zástupci školního parlamentu schránky plné až po okraj otevřeli a začalo velké a poměrně náročné třídění pošty podle tříd. Někdy šlo o úplnou detektivní práci, abychom poznali, pro koho je přání určené, ale nakonec jsme všechny valentýnky připravili pro jednotlivé třídy a také pro všechny zaměstnance školy.
Valentýnští pošťáci 14. února rozneseli 811 přáníček žákům 1. - 9. ročníku. Nejvíce - 108 - jich doručili do 5. A. Dalších 179 přáníček pak putovalo k zaměstnancům školy.

Valentýnská pošta - fotogalerie

valentyn-23.jpg
Listování s Lukášem Hejlíkem

Ve pondělí 20. února 2023 zavítal na naši školu projekt LISTOVÁNÍ, jehož zakladatelem je populární herec Lukáš Hejlík. Cílem projektu je představit zajímavé knihy formou tzv. scénického čtení. Jedná se o spojení literatury a divadelního představení. Tento projekt běží již 20 let a získal záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jako forma podpory čtenářství. Herci Lukáš Hejlík, Alan Novotný a Petra Bučková přijeli k nám do školy představit dvě knihy.
Žákům 1. stupně byla představena kniha Petry Soukupové Bertík a Čmuchadlo. Žáci 2. stupně zhlédli scénické zpracování knihy „Život k sežrání“ francouzského autora Mikäela Olliviera.

Listování - fotogalerie

listovani-23.jpg
Přehlídka dětské recitace 2023

První březnovou středu 2023 patřila naše škola přehlídce dětské recitace. Ve školním kole se představili nejlepší recitátoři, kteří postoupili z třídních kol soutěže. Vyslechli jsme spoustu krásných básní a ve vyšších kategoriích i monologů M. Kratochvíla, J. Žáčka, Z. Pospíšilové, E. Frynty, ale také Z. Železného, Karla Kryla, či W. Shakespeara. Všechny děti byly výborně připravené a za své výkony získaly malou sladkost, postupující pak diplom a věcné ceny. I přesto, že se všechny děti snažily, do obvodního kola mohli postoupit pouze dva nejlepší z každé kategorie.

Mezi nejlepšími byli vyhodnoceni a v obvodním kole nás reprezentovali:

 • 0. kategorie - Kristýna Chromeková a Marek Kováč
 • I. kategorie -  Marir Galičáková a Barbora Bohušová
 • II. kategorie - Amálie Tvardková a Františka Urbančíková
 • III. kategorie - Matěj Tvardek a Jindřička Urbančíková
 • IV. kategorie -  Klára Kaločová

Blahopřejeme!

Přehlídka dětské recitace - fotogalerie

recitace-23.jpg
Poznej Evropu - 8. ABF

V březnu 2023 - po ukončení tematického celku Evropa - se všichni žáci 8. ročníku zapojili do třídní kola zeměpisné soutěže "Poznej známá místa Evropy", kterou připravili vyučující zeměpisu v 8. ročníku - Mgr. Petra Ryšková a Mgr. Kamil Papuga. 

Výsledky - třída 8. A

 • 1. místo - Jana Kakalejčíková 
 • 2. místo - Klára Vyvialová
 • 3. místo - Adriana Górná 

Výsledky - třída 8. B

 • 1. místo - Lukáš Sládek 
 • 2. místo - Ondřej Koukal
 • 3. místo - Eliška Ivanovová

Výsledky - třída 8. F

 • 1. místo - Ondřej Suchý
 • 2. místo - Daniel Pavelek
 • 3. místo - Filip Slíva 

Vítězům blahopřejeme za skvělé zeměpisné znalosti a všem 47 zúčastněným žákům děkujeme za snahu.

poznejevropu-23.JPG
Olympiáda z občanské výchovy 2023

Sedm statečných, tak by se dalo označit utkání v olympiádě z občanské výchovy mezi žáky 6. ročníku, kterou organizoval Mgr. Dominik Mazurek. Přesně v polovině března 2023 se sešli šikovní a všímaví žáci, aby poměřili své síly ve znalostech o místě, kde žijí, zajímavostech o uspořádání ČR nebo o společenství lidí. A jak to dopadlo?

 • 1. místo - Sebastian Filip, 6. A
 • 2. místo - Vojtěch Rohan, 6. A a Simona Skála, 6. B
 • 3. místo - Marcel Pöllich, 6. B

Vyrovnané výkony byly zaslouženě odměněny knižní dárkem. Pochvalu si však zaslouží všichni zúčastnění. Blahopřejeme!

Olympiáda z občanské výchovy . fotogalerie

olov-23.jpg
Výuka pod širým nebem - 3. A

S teplými jarními dny si paní učitelka Daniela Duchovná připravila pro děti své třídy 3. A zpestření a naplánovala výuku venku. Podařilo se jí propojit čtyři oblasti - Vv, It, Prv a Čj
Ve výtvarné výchově se děti seznámily s technikou focení, zaměřily se především na detaily. V rámci informatiky se seznamovaly s funkcemi fotoaparátu na mobilních telefonech. Pomocí vlastních fotek se pak všichni v prvouce učili poznávat jarní květiny a vnímat přírodu kolem sebe. Následně děti provedly záznam z procházky. Jednotlivé kvetoucí rostliny překreslily a pojmenovaly. Nakonec na sluníčku u vody děti pokračovaly ve společné třídní četbě knihy Zuzany Pospíšilové - Konec zlobení.

Výuka pod širým nebem - fotogalerie

vyuka-3A-23.jpg
Matematický Klokan 2023

Mezinárodně koordinovaná soutěž Matematický klokan byla vytvořena podle obdobné soutěže, která byla v osmdesátých letech minulého století pořádána v Austrálii. Od roku 1991, kdy se konal první ročník ve Francii, se rozšířila do zemí Evropy a postupně i na další kontinenty. Ve všech kategoriích soutěžící řeší soubor testových úloh ve stanoveném čase, přičemž vybírá jednu z pěti nabízených možností řešení. Úlohy jsou seřazeny ve třech skupinách podle obtížnosti, za správnou odpověď získává soutěžící 3, 4 nebo 5 bodů, za špatnou odpověď se mu jeden bod strhává. Aby soutěžící nedosahovali záporných výsledků, dostávají do vínku takový počet bodů, kolik je v kategorii úloh. V naší škole se soutěže zúčastnilo 263 žáků a mezi nejúspěšnější se zařadili tito soutěžící:

Kategorie: CVRČEK (2. - 3. ročník) - 80 žáků

 • Sebastian Schramek, 3. C - 68 bodů
 • Cyril Mathew Thompson, 3. C - 66 bodů
 • Martin Kimla, 3. B - 62 bodů
 • Justýna Potribná, 3. B - 58 bodů
 • Jan Rohan, 3. B - 56 bodů

Kategorie: KLOKÁNEK (4. - 5. ročník) - 71 žáků

 • Eva Němcová, 5. B - 76 bodů
 • Ondřej Slavický, 5. B - 75 bodů
 • Aleš Kuběna, 5. A - 72 bodů
 • Daniuel Rataj, 5. A - 71 bodů
 • Barnabáš Nowak, 5. B - 62 bodů

Kategorie: BENJAMÍN (6. - 7. ročník) - 52 žáků

 • Lukáš Vykoukal, 7. A - 90 bodů
 • Adam Trojan, 6. B - 87 bodů
 • Petra Mostýnová, 7. B - 76 bodů
 • Vanessa Duroňová, 6. A - 72 bodů
 • Kristýna Ryšková, 7. B - 71 bodů
 • Viktorie Pytelková, 7. B - 70 bodů

Kategorie: KADET (8. - 9. ročník) - 60 žáků

 • Lukáš Mikulenka, 9. F - 84 bodů
 • Karolína Papežová, 8. A - 75 bodů
 • Kateřina Krajíčková, 9. B - 73 bodů
 • Melichar Cigán, 9. F - 72 bodů
 • Josef Hruška, 9. F - 72 bodů

Blahopřejeme!

matklokan-23.jpg
Květinový den

Čas rychle běží, a tak jsme v tomto školním roce už přivítali první jarní den. Téma - Květinový den - nám tentokrát vymyslely paní ekonomka Zuzana Drozdová s paní referentkou Lenkou Hurníkovou. 21. března 2023 tak naše škola rozkvetla, a to doslova. Za nápad děkujeme.

Květinový den - fotogalerie

kvetiny-23.jpg
Basketbal - obvodní kolo

Dne 29. března 2023 jsme se zúčastnili v Šenově obvodního kola v basketbalu. Do turnaje bylo přihlášeno 5 škol, takže každý hrál 4 zápasy. Náš tým neokusil hořkost porážky a zaslouženě postoupil z prvního místa!!!

Náš tým ve složení:

Petr Bárta, Michal Hartmann, Daniel Šnaur, Ondřej Osyka, Dominik Tkáč, Ondřej Suchý, Jaroslav Tomáš a Matěj Strokosz

se prezentoval fyzicky náročným basketbalem plného pohybu a celoplošnou obranou. Soupeřům nás styl hry vůbec nevoněl. Jedinou kaňkou na turnaji zůstává basketbalová obroučka, tedy neproměňování i vyložených šancí! Snad se nám podaří na této disciplíně ještě zapracovat a tím pádem budeme důstojným soupeřem také v okresním kole!

basket-23.jpg
Projekt - Předškoláci 2023

Dne 14. února 2023 se uskutečnil na ZŠ Bohumínská již tradiční Den otevřených dveří, tentokrát s názvem „Hola, hola, škola volá!“. Jednalo se o setkání vyučujících s předškoláky a jejich rodiči. Pro budoucí prvňáčky byla připravena hodina, ve které si hravou formou vyzkoušeli být školákem, sedět v opravdové školní lavici, odpovídat před tabulí, hlásit se, naslouchat si navzájem. Děti plnily nelehké úkoly, které s přehledem zvládly. Zjistili jsme, že budeme mít šikovné prvňáčky. Doufáme, že děti rády vymění mateřskou školu za školu základní.
Rodiče se seznámili s vedením školy a také s členy Školního poradenského pracoviště. Potom si prohlédli prostory školy, školní družinu a jídelnu. V jednotlivých učebnách mohli diskutovat s pedagogy.

Hola, hola, škola volá! - fotogalerie

Po tomto úvodu následovala setkání s předškoláky pod názvem Škola nanečisto.

1. setkání - Jazyková hnízda:

Poslední únorový den jsme na naší škole opět přivítali předškoláky. Náplní setkání s názvem „Jazyková hnízda“ bylo nejen poznat další paní učitelky, další kamarády, ale i cizí jazyky. Naši předškoláci zkusili pojmenovat barvy, zvířata, školní pomůcky cizí řečí a hned napoprvé to zvládli ve dvou světových jazycích. Odměnou jim bylo jazykové razítko do průkazky předškoláka.

Jazyková hnízda - fotogalerie

2. setkání - Sportovní hrátky:

Nový projekt na ZŠ Bohumínské „Škola nanečisto!“ pokračoval dalším setkáním dne 21. března 2023. Náplní setkání s názvem „Sportovní hrátky“ bylo, jak již název napovídá, prozkoumat naši tělocvičnu a zasportovat si v ní spolu s učiteli tělocviku. Děti byly rozděleny do 4 skupin a každá skupina procházela jednotlivými stanovišti, kde si učitelé pro předškoláky připravili různé sportovní aktivity, např. hod do dálky raketkou, poskoky na trampolíně, přetahovanou, kutálení míče a hod na dětský koš. Naši předškoláci byli velmi šikovní, spolupracovali mezi sebou i s učiteli. Odměnou jim byla pochvala a razítko do průkazky předškoláka.

Sportovní hrátky - fotogalerie

3. setkání - Jarní dílničky:

Projekt „Škola nanečisto!“ byl dne 28. března 2023 završen „Jarními dílničkami“. Za podpory Městského obvodu Slezská Ostrava se na ZŠ Bohumínská společně sešli předškoláci, školáci i jejich rodiče, aby si vyrobili drobnosti pro jarní výzdobu domova. Návštěvníci měli možnost tvořit v sedmi třídách a kuchyňce. Nejpilnější si mohli odnést domů až 13 výrobků. Ve vyrobené papírové tašce si odnášeli např. velikonoční věnec, závěsnou slepičku, motýlka na kolíčku, dřevěného zajíčka, perníčky a mnoho dalších krásných výrobků. Odměnou pro učitele, kteří pro děti vše připravili, byl zápal tvořících a jejich radost z podařeného díla. Posuďte sami, jak se jim to povedlo...

Jarní dílničky - fotogalerie

predskolaci-22-23-plakat-1.jpg
Zápis do 1. ročníku 2023/2024

Ve dnech 4. a 5. dubna 2023 proběhl na naší škola zápis budoucích prvňáčků.

Paní učitelky a páni učitelé si nachystali pro děti několik zábavných úkolů, jejichž pomocí prověřili znalosti dětí, a zjistili, že všichni příchozí jsou velice šikovní a do školy se moc těší! Budoucí žáčci získali za splnění úkolů medaili pro prvňáčka, sladkou odměnu, balónek a diplom. Pravidelní účastníci školních akcí mohli získat také poslední razítko do svého průkazu předškoláka.

Na budoucí prvňáčky se těšíme a přejeme jim spoustu úspěchů a radosti při vzdělávání!

Zápis do 1. ročníku - fotogalerie

zapis-23-24-plakat.jpg
Přehlídka dětské recitace - obvodní kolo

Soutěž dětské recitace pokračovala postupovými koly. Obvodní kolo se konalo v SVČOO, kde se v pěti kategoriích utkali nejlepší recitátoři naší školy s žáky dalších ostravských základních škol a víceletých gymnázií.
Největšího úspěchu dosáhl v 3. kategorii Matěj Tvardek (6. A), který postoupil do kola městského. Publikum ocenilo jeho talent při recitaci veršovaných pověstí Zdeňka Železného.

Všem žákům gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.

Přehlídka dětské recitace - fotogalerie

recitace-23.jpg
Velikonoční olympiáda - 1. ABC

Dne 5. dubna 2023 se žáci prvních tříd zúčastnili Velikonoční olympiády. Jejím cílem bylo získat sladkou velikonoční nadílku. V první části byli žáci rozděleni do skupin, ve kterých plnili složité úkoly od křížovky či osmisměrky až po náročné porozumění textu. Díky skvělé spolupráci všechny skupiny úkoly splnily na výbornou. Ve druhé části mezi sebou soutěžily již celé třídy, a to v náročném slalomu. Tentokrát o fous před třídou 1. B vyhrála třída 1. C. Pro třídu 1. A pak zbyla krásná bronzová medaile. Důležitější však bylo, že si všichni žáci olympiádu užili a jako třešničku na dortu získali vytouženou sladkou odměnu.

Velikonoční olympiáda - fotogalerie

velnoc-1-23.jpg
Charitativní sbírka - Fond Sidus

Zástupci školního parlamentu se i v letošním školním roce rozhodli podpořit charitativní akcí Fond Sidus. Jedná se o neziskovou organizaci, která si klade za cíl dlouhodobě podporovat nemocné a potřebné děti, a to po finanční i materiální stránce. Výnos ze sbírky je určen na pomoc zdravotně postiženým dětem v procesu léčby a rehabilitace a ke zlepšení kvality jejich běžného života.
Drobné předměty - záložky do knihy, magnetky, náramky - si zakoupili především žáci 1. stupně.
Za naše snažení a finační příspěvek 3 300,- Kč jsme získali milé poděkování a certifikát dárce za pomoc Fondu Sidus.

Charitativní sbírka - fotogalerie

 

sidus-22.jpg
Ukliďme Česko 2023

Také letos se ZŠ Bohumínská zapojila do oslav Dne Země prostřednictvím celorepublikové akce „Ukliďme Česko“.

Žáci 5. – 9. ročníku se v pátek 21. dubna vydali uklidit blízké okolí školy: břehy kolem řeky Ostravice ve směru na Muglinov a také opačným směrem k Slezskoostravskému hradu, okolí Slezskoostravského hradu, stadionu Bazaly, Golíkův sad a Haldu Emu. Úklidu se zúčastnilo 169 žáků a 11 vyučujících. Bylo posbíráno 492 kg odpadu

Nenechali se zahanbit ani mladší spolužáci, žáci 2.A s paní učitelkou posbírali odpadky na školní zahradě, hřišti a kolem školní budovy. Žáci 2.B a 2.C si na školním hřišti prakticky vyzkoušeli třídění odpadu do správných nádob. Žáci 3.B se vydali do okolí školy a vytvořili z přírodnin a papíru nádherné makety mokřadů. Budování mokřadů slouží k zadržení vody v krajině. V ostatních třídách na 1. stupni si žáci Den Země připomněli vyplňováním pracovních listů, tvorbou výkresů, lapbooků a výrobků, které zdobí chodby i jednotlivé třídy a připomínají nezbytnost ochrany přírody a životního prostředí.

Ukliďme Česko 2023 - fotogalerie

uklid-23.jpg
Projektový den - Mokřady - 5. AB

Třídy 5. AB se v měsíci dubnu 2023 jeden den věnovaly projektovému vyučování u přležitosti Dne Země na téma Mokřady a tajemství ztracené vody. Žáci si vyprávěli o vodě, o jejím udržení v krajině, proč se z krajiny ztrácí a dozvěděli se o významu mokřadů nejenom v souvislosti s vodou, ale i s půdou a ovzduším. Výsledkem byl veliký plakát, na jehož realizaci se všichni podíleli. Závěrem si zahráli kvarteto vztahující se právě k mokřadům a zobrazující nejčetnější druhy rostlin a živočichů v mokřadech.

Mokřady - fotogalerie

mokrady-5a-23.jpg
Jazyková exkurze - Vídeň

Naše škola uskutečnila na konci dubna 2023 jednodenní exkurzi pro žáky 8. a 9. ročníku po stopách pamětihodností i současného života hlavního města Rakouska. Po příjezdu do Vídně jsme navštívili Haus des Meeres. Po zhlédnutí mořského akvária jsme se vydali do „vídeňských zákoutí“. Po ulici Mariahilfer Strasse jsme došli na náměstí Hrdinů, k hradu Hofburg, sídlu prezidenta, okolo císařské jízdárny na Michalské náměstí s vykopávkami z doby Říše římské, po Augustinerstrasse jsme směřovali ke galerii Albertina a Kapucínskému kostelu, kde jsou pohřbeni členové císařské rodiny. Prohlédli jsme si také Stephansdom, Mozartův dům a Teresienplatz.

Žáci při exkurzi fotografovali podmořský svět a sbírali prospekty, které použijí v květnu ve výtvarné výchově jako předlohy při malování a pojmenování  živočichů z podmořského akvária v jazyce německém. Zároveň měli možnost si rozšířit znalosti v reáliích a historii Vídně a nasát atmosféru této kulturní a kavárenské metropole. Při koupi jídla a suvenýrů si vyzkoušeli své jazykové dovednosti a tím si ověřili, jak důležité je ovládat minimálně jeden světový jazyk.

Vídeň - exkurze - fotogalerie

viden-23.jpg
FAČR - výjezd - Itálie 2023

V prvním květnovém týdnu 2023 se žáci FAČR zúčastnili sportovně zážitkového výjezdu do Itálie. Během pobytu se stali diváky finalové souboje na reprezentačním turnaji Delle Nazioni 2023 kategorie U15 a to konkrétně poslední utkání našich reprezentantů do 15 let s týmem Rumunska a poté finalové utkání Itálie s týmem Irska, které se nakonec po napínavém průběhu stalo vítězem turnaje. Sportovní vyžití absolvovali i s koupáním v krásném městečku Caorle.

Následující den si žáci s realizačním týmem prohlédli krásné centrum Milána a ve večerních hodinách navštívili utkání Italské fotbalové ligy Serie A  na krásném stadiónu San Siro, kde domácí AC Miláno remizovalo s týmem Cremonese. Tohle utkání bylo pro akademiky velkým zážitkem a obrovskou motivací do dalších tréninků a utkání.

Poslední den absolvovala celá výprava prohlídku tréninkového mládežnického centra AC Milán, kde se zaujetím sledovali tréninkový proces mládežnických týmů a prohlídku celého centra, což byla pro všechny obrovská zkušenost.

FAČR - výjezd - fotogalerie

facr-italie-23.jpg
Prvňáčci a kouzelný oxid

Během měsíce května 2023 se žáci prvních tříd zúčastnili výukového programu „Kouzelný oxid“, který se konal ve Světě techniky v oblasti Dolní Vítkovice. 
Žáci se během programu dozvěděli základní informace o oxidu uhličitém a na malou chvíli se stali vědci. Na vlastní kůži si vyzkoušeli tři zajímavé experimenty.
Jako bonus strávili hodinu hraním v Dětském světě, který se nachází ve Velkém světě techniky.

Prvňáčci a kouzelný oxid - fotogalerie

aaa.png
Mladý vědec 2023

Po kratší odmlce se v květnu 2023 uskutečníla přírodovědná vědomostní soutěž Mladý vědec, které se zúčastnilo 225 žáků 6. - 9. ročníku. Z třídních kol plných otázek ze zeměpisu, přírodopisu, fyziky a chemie postoupili nejlepší do superfinále, kde formou AZ kvízu bojovali o titul Mladý vědec 2023.

Po napínavém souboji vědomostí se Mladými vědci stali:

 • 6. ročník - Adam Trojan, 6. B
 • 7. ročník - Markéta Vykoukalová, 7. B
 • 8. ročník - Jana Kakalejčíková, 8. A
 • 9. ročník - Karel Neuwirth, 9. B

Všichni finalisti byli odměněni cenami ze sponzorského příspěvku SRPŠ, za nějž děkujeme.

mlady-vedec-23.jpg
Zdravé zuby - projektový den

Učitelky 1. - 3. ročníku si v květnu 2023 připravily pro své žáky projektový den s preventivním programem péče o chrup. Děti se poutavou formou dozvěděly o funkci zubů, zásadách prevence zubního kazu a dentální hygieně. Se zaujetím sledovaly poučné video, řešily interaktivní úkoly. Pak přišlo na řadu i tvoření plakátů a výroba papírové hračky s tématikou čištění zubů, která se dětem velmi líbila. Za pěkně splněnou práci dostaly děti diplom, 1. ročník i balíček se zubní hygienou.
Domníváme se, že projektový den se zdařil, děti se opravdu nad svojí péčí o zoubky zamyslely a my doufáme, že jim tato aktivita vydrží ku prospěchu jejich zubního zdraví.
Na jednotlivé ročníky se můžete podívat v samostaných fotogaleriích.

Projektový den Zdravé zuby - Fotogalerie

bbb.jpg
Anglické odpoledne v pohybu

V úterý 30. května 2023 prožili talentovaní žáci 6. ročníku spolu se svými pedagogy Mgr. Dagmar Sládečkovou, Mgr. Kateřinou Lichou a Mgr. Jiřím Pilařem velice zajímavé odpoledne - své dovednosti v anglickém jazyku a znalosti ze zeměpisu spojili s pohybem - tedy s putováním po top kulturních a sportovních místech Moravské a Slezské Ostravy - Slezskoostravská radnice, Most Miloše Sýkory, Ostravská radnice, Komenského sady, Sareza bazén a stadion Bazaly. Každé zastavení bylo provázeno informacemi o daném místě v angličtině, které odprezentovali samotní žáci.

Odpoledne pro talenty - fotogalerie

Aj-odpoledne-23.jpg
Bohumínská Voice 2023

Ve středu 31. května 2023 se opět konala pěvecká soutěž Bohumínská Voice. Organizátorkou byla paní učitelka Mgr. K. Lichá a zúčastnilo se jí celkem 15 soutěžících z 5. - 9. ročníku - 11 děvčat a 4 chlapci. Každý ze soutěžících zazpíval jednu píseň v cizím jazyku, zazněly tak písně anglické, slovenské, ukrajinské i rómské. O úvod se postarala třída 7. A, která  předvedla kanonické provedení písně London Bridge. Porota ve složení Mgr. Liana Svobodová, Mgr. Soňa Fajkusová a Mgr. Simona Kyselová měla velmi těžké rozhodování, ale nakonec udělila dvě hlavní ceny: 

Hlas Bohumínské:

 • Valerie Krzáková, 5. B

Miláček publika:

 • Matyáš Seidler, 7. A

Odměnou, která byla zakoupená z prostředků SRPŠ, byl dárkový poukaz do kina na libovolný anglický film pro vítěze a všichni soutěžící dostali malé občerstvení.

Bohumínská Voice 2023 - fotogalerie

voice-23.jpg
Evropa 2050 - galerie

Žáci druhého stupně se zapojili do projektu Evropa, ve které chci žít: Evropa 2050. Soutěže se zúčastnili jak jednotlivci, tak skupiny z každého ročníku. Výsledkem projektu byla výtvarná práce, nad kterou mohly děti společně diskutovat na téma budoucnosti Evropy či jejího rozvoje. Velké poděkování patří zejména třídám 6. a 7. ročníku za jejich kreativní nápady a pilnou práci. Ve středu 31. května 2023 byli žáci pozvání na vernisáž do Slezkoostravské galerie a to i s oceněním!

Kategorie - Jednotlivci:

Sebastian Kubiak,7. A

Kategorie - Skupinová práce:

Eva Ramíková, Viktorie Pytelková a Kristýna Ryšková, 7. B

Cena poroty:

Adam Venglář, Adam Trojan, Vojtěch Záruba a Josef Hic, 6. B

Vítězům blahopřejeme!

Evropa 2050 - fotogalerie

galerie-23.jpg
Den dětí - sportovní program

Datum 1. červen je po celém světě znám jako Den dětí. Letos jsme pro děti prvního, druhého a třetího ročníku připravili zábavný sportovní den. Program byl rozdělen do dvou částí. Na školním hřišti probíhala mezi třídami sportovní olympiáda, během které žáci museli ukázat kolektivního ducha a schopnost spolupráce.

 • Mezi prvními třídami 1.místo obsadila 1.C
 • Mezi druhými třídami byla letos nejúspěšnější třída 2.B

Vítězem se však stal každý žák, který závodil s vypětím všech sil. Zaslouženou odměnou byl každému diplom a sladká odměna. Na školní zahradě pak probíhaly individuální zábavné soutěže. Zde si žáci užili dostatek pohybu a legrace.

Žáci třetího ročníku si program přemístili do Komenských sadů. Třeťáci mezi sebou soutěžili v hádankové výtvarné soutěži, kde si prohloubili učivo z prvouky, a v atletickém trojboji. Ten se skládal z běhu na 50 metrů, skoku z místa a z hodu granátem. I tento program děti velmi bavil a všechny si tento den užily.

Den dětí - fotogalerie

dendeti-1-23.jpg
Den dětí - filmová představení

Den dětí žáci 4. - 9. ročníku oslavili v pondělí 5. června 2023 návštěvou filmových představení dle vlastního výběru. Zástupci školního parlamentu provedli anketu ve třídách a zeptali se žáků, které filmy by rádi viděli. Na základě jejich návrhů jsme vybrali vhodné filmy:

 • Žáci 4. a 5. ročníku se pobavili u animovaného filmu Kocour v botách: Poslední přání (dle ČSFD 85%)
 • Pro žáky 6. ročníku byl zajištěn nádherný fantasy film Avatar: The Way of Water (dle ČSFD 81%).
 • Žáci 7. AB  a  8, B prožili chvilky napětí u filmu Top Gun - Maverick (dle ČSFD 87%)
 • Na žáky 8: AF a 9. ABF čekalo sportovní drama Creed III.

Dle ohlasů dětí i pedagogů jsme vybrali dobře. Děkujeme SRPŠ za finanční příspěvek na vstupné.

Filmová představení - fotogalerie

dendeti-2-23.jpg
Prvňáčci v Dinoparku Doubrava

Konec školního roku se pomalu blíží a s ním je spjatá tolik očekávaná návštěva Dinoparku Doubrava. Naši prvňáčci se projevili jako milovníci dinosaurů, proto je tam paní učitelky začátkem června 2023 vzaly. V autobuse se zpívalo, aby cesta ubíhala rychleji. Po vstupu do Dinoparku žáci jen zářili úsměvy. Rozlehlý areál zde nabízel dinosaury, kteří se hýbali, dýchali a křičeli. Dále žáci zhlédli 3D kino, kde se na chvíli přemístili do druhohor. Celá prohlídka byla zpestřena komentovanou jízdou vláčkem, během které si mohl každý pohladit právě narozené dinosauří mládě. Nemusíte mít však strach, mládě nemělo zuby, takže se žáci vrátili do školy všichni a bez zranění. Na památku si mohli zakoupit některý z mnoha krásných suvenýrů. Všichni se náramně pobavili a také vzdělali.

Dinopark - fotogalerie

dinopark-1-23.jpg
Exkurze - 7. AB

V pátek 09. června 2023 podnikli naši sedmáci výzkumnou exkurzi do Zlínského kraje, při které v tříčlenných skupinkách vyhledávali informace, které si zapisovali do připravených pracovních listů, a vše také dokumentovali fotograficky. První zastávkou se stala Kroměříž s půvabnými zákoutími Květné zahrady (Libosadu) - Kolonáda, Rotunda, fontány, labyrinty, skleníky, citrusovníky, a jiné skvosty této pamatky UNESCO. V nedaleké části Kotojedy se vydali do světa filmových hrdinů a artefaktů v Muzeu filmových legend, jedné z pěti poboček v České republice. Závěrečná etapa bádání patřila návštěvě ZOO Lešná, ze které si odnesli nejen správné odpovědi na záludné otázky a suvenýry, ale také trošku dešťových kapek, kterým statečně celý den unikali. 

Exkurze - 7. AB - fotogalerie

exkurze-7ab-23.jpg
O Pohár Radnice Slezská Ostrava

Dne 12. června 2023 se konal na ZŠ Pěší fotbalový a volejbalový turnaj - O POHÁR RADNICE MĚSTSKÉHO OBVODU SLEZSKÁ OSTRAVA. Poháru se zúčastnily všechny čtyři základní školy ze Slezské Ostravy. Turnaj se vedl v přátelském sportovním duchu a výsledky našich týmů nás potěšily:

 • 2. místo - dívky - volejbal
 • 3. místo - chlapci - fotbal

Děkujeme za krásné pořadatelství ZŠ Pěší a už se těšíme na další turnaj. 

O Pohár - fotogalerie

pohar-23.jpg
Hasiči ve škole

Ve středu 13. června 2023 navštívili naši školu hasiči z Kunčiček. Pro děti z prvních tříd měli připraven velmi zajímavý program, ve kterém jim přiblížili svoji důležitou práci Děti si mohly prohlédnout hasičská auta, vyzkoušet si speciální oblek, dokonce si i zasoutěžit.

Hasiči ve škole - fotogalerie

hasici-23.jpg
Požární ochrana dětí a mládeže 2023

Letošní ročník výtvarné soutěže Požární ochrana očima dětí a mládeže byl pro nás opět úspěšný a mezi oceněnými byli tito žáci naší školy.

 • Vu Phong Uyen, 8. A
 • Sebastianu Jaroslaw Kubiak, 7. A - postup do celostátního kola.

Velmi blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy.

Požární ochrana dětí a mládeže - fotogalerie

hasici-soutez-23.jpg
Dinopark Doubrava - 1. ročník

Konec školního roku se pomalu blíží a s ním je spjatá tolik očekávaná návštěva Dinoparku Doubrava. Naši prvňáčci se projevili jako milovníci dinosaurů, proto je tam paní učitelky v červnu 2023 vzaly. V autobuse se zpívalo, aby cesta ubíhala rychleji. Po vstupu do Dinoparku žáci jen zářili úsměvy. Rozlehlý areál zde nabízel dinosaury, kteří se hýbali, dýchali a křičeli. Dále žáci zhlédli 3D kino, kde se na chvíli přemístili do druhohor. Celá prohlídka byla zpestřena komentovanou jízdou vláčkem, během které si mohl každý pohladit právě narozené dinosauří mládě. Nemusíte mít však strach, mládě nemělo zuby, takže se žáci vrátili do školy všichni a bez zranění. Na památku si mohli zakoupit některý z mnoha krásných suvenýrů. Všichni se náramně pobavili a také vzdělali.

Dinopark - fotogalerie

dinopark-23.jpg
Almanach žákovské poezie 2023 - křest

Ve středu 14. června 2023 se ve Středisku volného času Ostrčilova v Ostravě konal křest Almanachu žákovské a studentské poezie. Této události za zúčastnili také žáci a žákyně naší školy, jejichž básně byly vybrány z velkého vzorku prací žáků a studentů z ostravských škol. Program tohoto slavnostního dopoledne byl velmi pestrý. Naši žáci se například zapojili do jazykových soutěží a odnesli si dárky, které jistě zpříjemní jejich školní dny. Pak se na scéně objevil nejen básník, ale i prozaik, muzikant a divadelní nadšenec Milan Šťastný, který vystoupil se svým uměním a přednesl vybrané práce. Kromě drobných haiku to byly básně našich žáků Adama Trojana a Natálie Zemánkové.

Naše básnické hvězdy:

 • Adam Trojan a Marcel Pöllich, 6. B
 • Sofie Blokšová a Daniela Lukáčová, 7. A
 • Natálie Zemánková, 8. A
 • Lukáš Sládek a Zuzana Broschová, 8. B
 • Jennifer Holanová, 9. B - dvě básně 
 • Melichar Cigán, 9. F

Gratulujeme všem našim talentovaným žákům a žákyním.

Almanach žákovské poezie - fotogalerie

almanach-23.jpg
Fajna dílna 2023

V průběhu 2. pololetí 2022/2023 měli žáci 6. - 9. ročníku možnost nakouknout do tajů cechu řemeslnického. Projekt Fajna dílna v DOV Ostrava poskytuje možnost vyzkoušet si svou zručnost v mnohých oborech - drátkování, práce s dřevem, výroba keramiky, šití na šicích strojích, svařování a mnohé další. Žáci si své výrobky - misky, polštářky, srdíčka, hmyzí domečky - mohli odnést domů. A že jim šla práce pěkně od ruky potvrdili i zkušení instruktoři dílen, kteří nešetřili slovy chvály na adresu našich žáků. Kdo ví, možná někteří objevili svou budoucí profesi...

Fajna dílna 2023 - fotogalerie

fajna-23.jpg
Exkurze - VŠB

Závěrečnou odměnou pro naše přírodovědné talenty z 8. a 9. ročníku byla exkurze do Institutu environmentálních technologií - VŠB - TUO v pátek 23. června 2023. Celkem 17 našich vědátorů mělo příležitost nahlédnout do nejmodernějších laboratoří zabývajících se zpracováním odpadu. Nezůstalo jen u teorie, byli zapojeni i do praktického procesu a na vlastní kůži si vyzkoušeli atmosféru praktických cvičení ve skutečných laboratořích.

Poděkování patří koordinátorce celé exkurze paní učitelce Ing. Janě Pajurkové Ocelkové a samozřejmě i ochotným průvodcům v IET - Ing. Martině Vráblové, Ph.D., Ing. Tereze. Bílkové, Ph D. a Mgr. Anně Ocelkové.

vsb-23.jpg
English across the curriculum

Doslova napříč všemi osnovami 2. stupně základní školy probíhala i letos výuka metodou CLIL (Content and Language Integrated Learning) v ZŠ Bohumínská. Potěšilo nás, že jsme byli opět zařazeni do „Programu na podporu rozvoje bilingvní a cizojazyčné výuky v základních školách se sídlem na území Ostravy pro školní rok 2022/2023“, který vyhlásilo statutární město Ostrava. Díky tomuto projektu naše škola v tomto školním roce obdržela neinvestiční příspěvek ve výši 302.000 Kč, z něhož je možno hradit nejen nákup učebních pomůcek souvisejících s CLIL výukou, ale především výuku s rodilým mluvčím.

Metodu CLIL uplatňujeme v naší škole ve spolupráci s Jazykovou školou Hello v Ostravě již několik let. Rodilý mluvčí pan Simon Johnson z Velké Británie se stal pevnou součástí našeho kolektivu a spolu s kooperujícími pedagogy  zabezpečuje hlavní myšlenku metody CLIL - plně integrovat výuku učiva jak daného předmětu, tak i cizího jazyka a propojit tak jazykovou výuku s výukou vyučovacího předmětu. V tomto školním roce CLIL výuka probíhala na 2. stupni v předmětech přírodopis, zeměpis, fyzika, chemie, dějepis, výtvarná výchova, a to v pondělí, ve středu a v pátek.  Svou projektovou hodinu s rodilým mluvčím zažily i některé třídy 1. stupně v předmětu prvouka. V hodinách se využívaly různé metody výuky pro lepší pochopení učiva a osvojení si odborných výrazů - video prezentace, doplňovačky, křížovky, herní aktivity, hádanky, při prezenční výuce se používala interaktivní tabule s eBeam systémem zakoupeným z prostředků tohoto projektu.

Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostrava.

plakát-CLIL-22-23-page-001.jpg
clil-22-23.jpg
Školní rok 2021/2022
Badatelský svět - 6. A, 7. B, 8. B

V úterý 21. září 2021 se naši badatelé z tříd 6. A, 7. B a 8. B vydali do Badatelského světa, který byl realizován ve spolupráci ostravských středisek volného času a domu dětí a mládeže. Jednalo se o program environmentálního charakteru pro žáky základních škol, v němž si žáci i jejich učitelé mohli zábavnou zážitkovou formou prostřednictvím metody „badatelské vyučování“ vyzkoušet různá měření a výzkumné postupy z oblastí pedologie, meteorologie, fenologie, biometrie a hydrologie.  Každá 3-5-členná skupina absolvovala celkem osm disciplín ve stanoveném časovém limitu (odborná měření, práce s přístroji a pracovními listy, zábavné soutěžní disciplíny) s následným vysvětlením správného řešení.  Po splnění všech úloh byli všichni žáci odměněni malou pozorností - hlavolamem.

Badatelský svět - fotogalerie

badasvet-21.jpg
Český den proti rakovině - 25. ročník

Velkou část práce věnuje žákovský parlament charitativním činnostem. V netradičním podzimním termínu se uskutečnil již 25. ročník veřejné sbírky Český den proti rakovině. Od středy 29. září do pátku 1. října tak mohli i žáci naší školy, zaměstnanci ZŠ i MŠ Bohumínská, zákonní zástupci i další zakoupit u zástupců školního parlamentu žlutou kytičku, tentokrát s tmavě zelenou stužkou, a podpořit tak boj proti rakovině. Každý dárce dostal ke kytičce i letáček s informacemi o prevenci nádorů ledvin, močového měchýře a prostaty s cílem upozornit na rizikové faktory a na příznaky, které by nikdo neměl přehlédnout. V letošním roce se podařilo vybrat rekordní částku 11. 992,- Kč. 

Český den proti rakovině - fotogalerie

Od organizátorů akce jsme dostali milé poděkování.

Milí spolupracovníci Českého dne proti rakovině,

jménem organizátorů sbírky a jménem Ligy proti rakovině Praha ze srdce děkujeme všem, kteří jste se do letošního Českého dne proti rakovině zapojili - velký dík organizátorům, přispěvatelům, dobrovolníkům i podporovatelům! Díky vám se podařilo během letošního 25. ročníku sbírky Český den proti rakovině vybrat více než 16 milionů Kč!

Liga proti rakovině si velmi váží vysoké a stálé důvěry spoluobčanů, kteří každoročně podpoří její aktivity zakoupením kytičky. Vybrané finanční prostředky budou použity na projekty boje proti rakovině a rozděleny na konci letošního roku, o podrobnostech budeme informovat.

Přejeme hlavně dobré zdraví Vám i všem Vašim blízkým a budeme doufat ve spolupráci při dalším ročníku sbírky.

Mějte se krásně!

Za organizátory sbírky pro Ligu proti rakovině Praha

s pozdravem

Jana Mauleová

cdpr-21-c.jpg
Pohár Starosty Slezské Ostravy

První říjnový den 2021 proběhl Pohár Starosty v atletice pro 4 základní školy městského obvodu Slezská Ostrava. V nádherném slunečném sportovním dni prožilo 16 žáků 2. - 9. ročníku z naší školy atletický viceboj. A úspěšně!

Soutěž družstev - 2. místo - ZŠ Bohumínská

Soutež jednotlivců - děvčata - 1. místo - Adriana Górná, 7. A

Všem reprezentantům naší školy děkujeme za bojovnoist a skvělé výkony!

 

Pohár Starosty Slezské Ostrava - fotogalerie

pohar-starosty-21.jpg
Přírodovědný Klokan 2021/2022 - 16. ročník

Ve středu 13. října 2021 se uskutečnilo školní kolo Přírodovědného Klokana, do kterého se zapojilo 49 žáků 9. ročníku. V časovém limitu řešili přírodovědně zaměřené úlohy (fyzika, zeměpis, matematika, přírodopis) bodově rozdělené do 4 úrovní náročnosti. Statistika výsledků všech soutěžících byla poslána do městského centra soutěže, kde se porovnávaly výsledky všech ostravských základních škol. 

 • 1. místo – Filip Volný, 9. F – 80 b.- celkové 6. místo celoostravského kola
 • 2. místo – Barbora Górná, 9. B – 67 b.
 • 3. místo – Jonáš Kwašný, 9. F a David Podešva, 9. B – 66 b.

Blahopřejeme!

klokan-21.jpg
Logická olympiáda 2021/2022

Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování, pohotového rozhodování a především schopnost samostatného logického myšlení. Již po několikáté se naší žáci pod vedením koordinátorky soutěže zúčastnili s pěknými výsledky:

Kategorie A1 - 1. ročník:

 • 1. místo - Jonáš Filip, 1. A

Kategorie A2 - 2. ročník:

 • 1. místo - Roman Mlýnek, 2. B
 • 2. místo - Nela Maršálková, 2. C
 • 3. místo - Eduard Frydrich a Martin Pulhart, 2. B a Cyril Matthew Thomson, 2. C

Kategorie A - 3. - 5. ročník:

 • 1. místo - Petr Malý, 5. B
 • 2. místo - Aleš Kuběna, 4. A
 • 3. místo - Jiří Čapek, 5. B a Sebastian Filip, 5. A

Kategorie B - 6. - 9. ročník:

 • 1. místo - Hana Maindová, 8. B
 • 2. místo - Lukáš Sládek, 7. B
 • 3. místo - Radim Podešva, 6. A

Blahopřejeme!

logol-001.jpg
Puntíkový den 2021

I v tomto školním roce se budeme snažit organizovat tematické dny. Tím prvním – puntíkovým - jsme reagovali na celorepublikový happening s přesahem do zahraničí Světový dne psoriázy - lupénky.

Důvodem vzniku Puntíkového dne byla potřeba vzdělávat veřejnost o tom, že lupénka není infekční onemocnění, a tudíž není důvod se pacientů stranit a jakkoliv je odmítat. Děti se tak prostřednictvím zástupců školního parlamentu seznámily se základními fakty o lupénce a hravou formou podpořily pacienty tím, že si oblékly cokoliv s puntíky, vyrobily puntíkovou koláž, či obrázek, našly puntíkové doplňky apod.

Pro Puntíkový den jsme si vybrali úterý 26. října 2021. To jsme ale netušili, že budeme mít ředitelské volno. Velmi děkujeme všem, kdo si i přesto udělali puntíkový den doma a zaslali nám fotodokumentaci i dětem, které přišly v puntíkách 1. listopadu. Vaše modely nás opravdu bavily. Jste skvělí.

Puntíkový den - fotogalerie

puntiky-21.jpg
Soutěž mladých zoologů 2021

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava pravidelně vyhlašuje soutěž s názvem Soutěž mladých zoologů. Letošní kolo se uskutečnilo 9. listopadu 2021 a neslo název Ryby a rybníkářství ČR. Do soutěže se přihlásili žáci 7. ročníku a vytvořili dva týmy. Konkurence byla veliká, ale naši malí rybáři se nedali a umístili se na pěkných místech. Jako odměnu jsme se prošli po ZOO.

Soutěž mladýh zoologů - fotogalerie

zoo-logo.png
Jsem laskavec 2021

Věděli jste, že 13. listopadu je Světový den laskavosti?

I letos – a celkově už popáté – proběhl hapenning #jsemlaskavec. V jeho rámci si děti mohou vyzkoušet, jaké to je, když člověk vykoná dobrý skutek a udělá tak radost druhým. I na naší škole se vytvořily týmy, které se do hapenningu zapojily. Mohly si vybrat z nabízených laskavostí, jako např. uklidit okolí školy, nabídnout pomoc psím útulkům, udělat radost lidem v domovech seniorů, nebo si vymyslet vlastní laskavost.

Naše týmy směřovaly svou pomoc psím útulkům - nakoupily pamlsky, konzervy, granule a nabídly pomoc s venčením či úklidem. Další tým zůstal ve škole a zpříjemnil den těm nejmladším - prvňáčkům. Jak? To zachytila Karolína Papežová, 7. A:

„Ahoj, dnes vám povyprávím o našem laskavci. Já (Karolína) společně s mými spolužáky (Adriana, Dominik, Simona) jsme se rozhodli zapojit do projektu #jsemlaskavec. Napadlo nás, že máme ve škole prvňáky, jsou tu jen chvíli, a tak bychom jim mohli udělat něčím radost. A co by mohly mít malé děti rády? Sladkosti.

Společně s mými kamarády jsme dali hlavy dohromady a napadlo nás, že bychom mohli udělat lívance a plněné taštičky. Sešli jsme se u Adriany a vše jsme společně ukuchtili. Lívance jsme namazali výbornou marmeládou a taštičky jsme naplnili buď jablky se skořicí nebo nutelou. Bylo nám jasné, že ne všichni by si něco z toho dali, tak jsme nakoupili i bonbóny.

Dohodli jsme se s vyučujícími a 12. listopadu 2021 jsme prvňáčky navštívili (protože 13. 11. byla sobota). Připravila jsem si také povídání, proč tam vlastně jsme a o laskavosti. Spolužáci dětem nabízeli dobroty, také jsme nabídli třídním učitelům a asistentům.

Děti se usmívaly a my měli dobrý pocit, že jim to dokázalo alespoň trochu zpříjemnit pátek. Měli jsme radost, že jsme to zvládli a nic se nepokazilo. Ale tohle všechno se nám také podařilo díky paní učitelce Lianě Svobodové, která nás vede k dobrým skutkům a charitativním činnostem a za to vám děkujeme!“

Jsem laskavec - fotogalerie

laskavec-21.jpg
Znáš svůj kraj 2021

"Znáš svůj kraj?" - pod tímto názvem proběhla dne 12. listopadu 2021 zeměpisná soutěž zaměřená na cestovní ruch Moravskoslezského kraje. První ročník této soutěže pořádal AHOL střední škola gastronomie, turismu a lázeňství.

Žáci Jakub Nedvěd, Kryštof Pyka, Lukáš Čecháček, David Podešva a Štěpán Resler pod vedení paní učitelky Mgr. Dagmar Sládečkové soutěžili v těchto oblastech:

 • zeměpisný kvíz Moravskoslezského kraje
 • připravenou prezentaci dvoudenního školního výletu
 • poznávání historických objektů, krajových specialit a významných osobností Moravskoslezského kraje

Žáci sice nezvítězili, ale byli ze soutěže nadšeni. Také byli překvapeni z krásného prostředí  střední školy, z organizace soutěže a cen, které dostali za účast. Už nyní se těší na další ročník!!!!

Znáš svůj kraj - fotogalerie

znas-kraj-21.jpg
Aerobic maraton 2021

Dne 16. listopadu 2021 proběhl na naší škole 6. ročník akce s názvem “Maraton v aerobiku”, kterého se letos zúčastnilo 49 žákyň 4. - 9. ročníku.. Letos poprvé maraton neprobíhal za účasti žáků z jiných základních škol, a to z důvodu epidemie koronaviru. Dívky soutěžily ve dvou věkových kategoriích – mladší kategorie (4. – 6. ročník) a starší kategorie (7. – 9. ročník).

Soutěž probíhala v několika blocích. Na začátku se dívky rozcvičily a seznámily se se základními kroky aerobiku a step aerobiku. Poté si v těchto disciplínách nacvičily krátké soutěžní sestavy. V průběhu soutěže byly také bloky zaměřené na posilování. V posledním (soutěžním) kole dívky předvedly všechny sestavy. Porota sestavená z žáků a paní učitelky Mgr. Petry Ryškové nakonec vyhodnotila pět nejlepších soutěžících v každé kategorii. Všechny oceněné dívky si odnesly věcné ceny, které byly zakoupeny z dotace Statutárního města Ostravy.

Aerobic maraton 2021 - fotogalerie

Mladší kategorie:

 • 1. místo - Karolína Hartmannová
 • 2. místo - Tereza Skalská
 • 3. místo - Kristýna Ryšková
 • 4. místo - Julie Buchtová
 • 5. místo - Eva Martiňáková

Starší kategorie:

 • 1. místo - Valerie Marcinová
 • 2. místo - Barbora Górna
 • 3. místo - Tereza Kubečková
 • 4. místo - Julie Košková
 • 5. místo - Daniela Trojanová

Všem gratulujeme!

aerobic-21.jpg
Lyžařský kurz 2021/2022

V termínu 13. - 17. prosince 2021 se zájemci ze 7. až 9. ročníku zúčastnili výjezdového lyžařského/snowboardového kurzu, který se konal ve Ski areálu Bílá v Beskydech pod vedením Mgr. Radima Kofránka. Opět jsme se mohli přesvědčit, že díky skvěle připraveným sjezdovkám, materiálnímu vybavení a zázemí lyžařské školy patří Bílá mezi top areály v České republice.

Samotný výcvik byl realizován profesionálními instruktory lyžařské školy SUN Ski Bílá. Kurzu se zúčastnilo 32 žáků, kteří byli rozděleni dle úrovně do dvou lyžařských a dvou snowboardových družstev. Všichni účastníci své dovednosti zdokonalili, jak pokročilí, tak především úplní začátečníci. Skvělé bylo, že sjezdové tratě i prostor lyžařské školy byly k dispozici takřka pouze pro nás a efektivita výuky tím byla znatelně vyšší. Rovněž nám vyšlo počasí, kdy po většinu dnů bylo příjemně a sněhu bylo dostatek.

Poslední den výcviku se již tradičně uskutečnil závod ve slalomu. V brankách žáci předvedli, co vše na lyžích nebo snowboardu dovedou a v cíli se mohli radovat z dosažených časů.

Speciální cena - Skokani kurzu = nejlepší zlepšení během kurzu:

 • Tereza Ďurišová a Jakub Kosma, 8. B

Výsledky závodu:

Lyžaři - dívky

 • 1. místo - Eliška Hlavičková - 17,45
 • 2. místo - Eliška Ivanovová - 18,32
 • 3. místo - Michaela Sládková - 18,41

Lyžaři - chlapci

 • 1. místo - Vojtěch Dobeš - 17,54
 • 2. místo - Michal Hartmann - 18,41
 • 3. místo - Damián Lach - 18,77

Snowboarďáci - začátečníci

 • 1. místo - Dominik Řeháček - 38,48
 • 2. místo - Tereza Pavlisková - 41,61
 • 3. místo - David Ručka - 43,77

Snowboarďáci - pokročilí

 • 1. místo - Adriana Górná - 20,33
 • 2. místo - David Venglář - 21,21
 • 3. místo - Manolo D´Agostini - 26,31

Všem žákům gratulujeme k dosaženým výkonům a na horách a na sněhu zase někdy AHOJ!

lyzar-21.jpg
OZO Ostrava - výukové programy - 1. pololetí

Naše škola poskytuje vzdělávání v oblasti ekologie nejen přímo v jednotlivých vyučovacích předmětech, ale také ve spolupráci s OZO Ostrava. Koordinátorkou EVVO v naší škole je Mgr. Pavla Farníková.

Během 1. pololetí 2021/2022 absolvovali naši žáci v OZO Ostrava tyto výukové programy v oblasti odpadového hospodářství:

 • 2. ročník - Popelnice v barvách duhy
 • 4. ročník - Honzovy rady jak na odpady
 • 5. ročník - Pro Ostravu bez odpadu
 • 6. ročník - Kam s ním?
 • 8. ročník - Odpady zbavené otazníků

V 2. pololetí čeká na žáky 3. ročníku program Ozíci a skládkoobr. Všechny programy probíhají v moderní učebně v areálu OZO Ostrava. Přednášková část se střídá se soutěžními ukoly, za něž jednotlivá družstva získávají body. Všichni účastníci jsou odměněni drobným upomínkovým předmětem.

OZO Ostrava - 4. ročník - fotogalerie

logo-ozo.png
Dějepisná olympiáda 2021/2022

Ve středu 26. ledna 2022 se uskutečnilo školní kolo dějepisné olympiády s tématem „Šlechta v proměnách času“. Olympiády se účastnilo celkem 11 žáků z osmého a devátého ročníku. Jistotu postupu do okresního kola soutěže má vítěz školního kola, o případné účasti dalších žáků rozhodne porovnání jejich bodového zisku s žáky ostatních ostravských škol.

Výsledky:

 • 1. místo - Štěpán Resler, 9. B - 46 bodů

 • 2. - 3. místo - Jakub Nedvěd a František Resler, 8.A - 41 bodů

Další úspěšní řešitelé:

 • Soňa Vojkovská, 9. B - 40 bodů

 • Karel Neuwirth, 8. B - 38 bodů

 • Damián Lach, 8. A - 37 bodů

 • Tereza Ďurišová, 8. B - 36 bodů

 • Tadeáš Malík, 8. B - 36 bodů

Všem úspěšným řešitelům gratulujeme k dosaženým výsledkům!

logo-dejol.jpg
Řemeslo má zlaté dno - 9.AB

Naši deváťáci se dne 27. ledna 2022 zapojili do soutěže 9. ročníků ZŠ v praktických a odborných dovednostech "Řemeslo má zlaté dno", kterou připravili žáci středních odborných škol. Ve dvou týmech na 14 stanovištích plnili různé úlohy - ošetřování zraněného, seřízení brýlí, aranžování květin, zapojení elektrického obvodu se zvonkem a jiné. Všichni si toto praktické dopoledne užili a obodovali na 13/10.

Řemeslo má zlaté dno - fotogalerie

remeslo-22.jpg
Hledáme nejlepšího chemika 2021/2022

Ve čtvrtek 27. ledna 2022 se uskutečnilo krajské kolo soutěže "Hledáme nejlepšího mladého chemika", kterou organizuje SPŠCh v Ostravě - Zábřehu. Do tohoto online kola se ze školních kol, která proběhla v listopadu 2021, probojovalo 201 žáků ze 67 základních škol a mezi nimi i tři naši nejlepší chemici. Školních kol se zúčastnilo celkem 1800 žáků ze 77 základních škol. O umístění v krajském kole rozhodovalo nejen správné zodpovězení 33 otázek z anorganické chemie (názvosloví, vyčíslování chemických reakcí, chemické výpočty), ale i čas vypracování.

Výsledky:

 • 1. místo v ŠK - Lucie Vargová, 9. A - 12. místo v KK - 91 bodů
 • 2. místo v ŠK - Richard Pifka, 9. A - 13. místo v KK - 90 bodů
 • 3. místo v ŠK - Štěpán Resler, 9.B - 69. místo v KK - 68 bodů

Blahopřejeme!

logo-mladychemik.jpg
Olympiáda z jazyka českého 2021/2022

Olympiáda v českém jazyce (OČJ) je předmětová soutěž z českého jazyka pro žáky základních a středních škol, jejímž cílem je umožnit talentovaným žákům porovnat úroveň vlastního jazykového a slohového projevu s ostatními, a motivovat je tak k dalšímu odbornému růstu. Žáci naší školy se olympiády účastní každoročně. Ve školním kole soutěžilo 30 žáků 8. a 9. tříd. Žáci plnili nelehké úkoly z gramatiky, následně změřili své síly ve schopnosti napsat originální slohovou práci na zadané téma - U nás na náměstí / návsi.

Nejúspěšnějšími řešitelkami školního kola se staly:

 • Daniela Trojanová, 9. B
 • Soňa Vojkovská, 9. B
 • Barbora Górná, 9. B

Všem gratulujeme a prvním dvěma žákyním budeme držet palce při reprezentaci naší školy v okresním kole.

Olympiáda z jazyka českého 2021/2022 - fotogalerie

olympcj-01.jpg
Basketbalový turnaj

Začínáme opět společně sportovat - "HURÁ". Po měsíční přípravě v hodinách tělesné výchovy bylo vybráno 30 basketbalově nadaných žáků 2. stupně naší školy a dne 11. února 2022 v tělocvičně školy proběhl turnaj 4 smíšených družstev. Všichni žáci byli velmi rádi, že si mohli společně zasportovat! Vyučující tělesné výchovy - Mgr. Dagmar Sládečková a Mgr. Radim Kofránek - všem děkují za kvalitní sportovní zážitek.

1. místo - družstvo bílých:

 • Lukáš Vykoukal, Nela Szurdi, Jan Kalai, Denis Holub, Daniel Šnaur (kapitán)

Nejlepší hráči turnaje:

 • Valerie Marcinová Hudec a Daniel Šnaur

Basketbalový turnaj - fotogalerie

basketbal-22.jpg
Valentýnská pošta 2022

Letošní svátek svatého Valentýna se v naší škole (jak již je zvykem) neobešel bez valentýnské pošty. Organizace se ujali zástupci školního parlamentu, kteří s nadšením a radostí roznášeli po všech třídách srdíčka, milé vzkazy, ale i valentýnské sladkosti, plyšáčky či kytičky. Všichni si ten výjimečný den moc užili. Tak ať nám ta laskavost, úsměv a pozornost vůči lidem kolem nás zůstane napořád...

Valentýnská pošta 2022 - fotogalerie

valentýn-22.jpg
Chemická olympiáda 2021/2022 - okresní kolo

Letošní okresní kolo Chemické olympiády proběhlo tradičně, tedy prezenčně v SPŠCH Ostrava - Zábřeh v úterý 08. března 2022. Pro 18 úspěšných řešitelů postupujících ze školního kola 10 zúčastněných škol okresu Ostrava (6 gymnázií a 4 základní školy) byly připraveny náročné úlohy teoretického testu i praktické úlohy v laboratoři. Do této soutěže se zaregistrovalo 12 našich žáků z 9. ročníku, kteří v únoru 2022 absolvovali závěrečný test školního kola.

Z úspěšných řešitelů našeho školního kola nás v okresním kole reprezentovali:

 • Štěpán Resler, 9. B - úspěšný řešitel OK
 • Lucie Vargová, 9. A
 • Patrik Vyparina, 9. B
 • Richard Pifka, 9. A
 • Pavel Vyparina, 9. B

Další úspěšní řešitelé školního kola:

 • Daniela Trojanová, 9. B
 • Lenka Martináková, 9. A
 • Soňa Vojkovská, 9. B

Blahopřejeme!

chemolympiada-22.jpg
Soutěžní přehlídka dětské recitace 2022

Po jarních prázdninách 2022 proběhla ve školní knihovně přehlídka dětských recitátorů. Vybraní žáci 1. - 9. ročníku, kteří úspěšně prošli třídními koly, soutěžili v pěti kategoriích podle věku. Celkem se zúčastnilo 73 recitátorů. Z každé kategorie ale mohli do následujícího - obvodního kola – postoupit pouze dva nejlepší, tedy celkem 10 žáků. Vybrat ty nejlepší nebylo vůbec jednoduché, protože všechny děti byly dobře připravené, šikovné, snažily se a do přednesu daly veškeré své umění. Výběr soutěžních textů byl také velmi pestrý. Od dětských rýmovaných básní známých autorů Hrubína, Žáčka, Skácela, Sýse, přes Villonovy a Shakespearovy sonety, klasické Erbenovy balady, až po monology, či dokonce vlastní tvorbu.


V obvodním kole, které se konalo 9. března v SVČ Ostrčilova, nás reprezentovali tito nejúspěšnější soutěžící ze školního kola:

 • 0. kategorie: Malá Alexandra a Galičáková Marie
 • I. kategorie: Grycová Ema a Tvardková Amálie
 • II. kategorie: Malý Petr a Tvardek Matěj
 • III. kategorie: Tozbey Karolina Magdaléna a Ivanovová Eliška
 • IV. kategorie: Bergerová Nikola a Kaločová Klára

Že jsme ve školním kole vybrali opravdu dobře, svědčí postup našich žáků do kola městského hned ve čtyřech z pěti kategorií. V pátek 25. března 2022 jsme drželi palce těmto postupujícím:

 • 0. kategorie: Marii Galičákové
 • I. kategorie: Amálii Tvardkové
 • II. kategorie: Matěji Tvardkovi
 • IV. kategorie: Nikole Bergerové a Kláře Kaločové

A k naší velké radosti okresním kolem jsme neskončili. Hned tři soutěžící se ve velké konkurenci ostravských základních škol a víceletých gymnázií probojovali do kola krajského, které se bude konat v pátek 1. dubna 2022. Palce budeme držet postupujícím:

 • I. kategorie: Amálii Tvardkové
 • II. kategorie: Matěji Tvardkovi
 • IV. kategorie: Nikole Bergerové

Všem žákům děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy a gratulujeme.

Soutěžní přehlídka dětské recitace - fotogalerie

Soutěžní přehlídka dětské recitace - postupová kola - fotogalerie

olympcj-01.jpg
Týden knihoven - Pasování prvňáčků na čtenáře knihoven

Žáci 1. A, 1. B a 1. C se zúčastnili akce v rámci Týdne knihoven - Pasování na čtenáře, která se konala v pobočce KMO Hladnovská. A tak jako museli v dávných dobách muži, kteří se chtěli stát rytíři, prokázat svoji odvahu, statečnost, obratnost a sílu, i naše prvňáčky čekaly úkoly, ve kterých předvedli své čtenářské dovednosti. Pod vedením čarodějnice Elvíry a čertice Berty děti plnily nejrůznější úkoly, aby dokázaly svou čtenářskou zdatnost a mohly se stát novými čtenáři. Děti hledaly a vybarvovaly písmena, která jim zadávaly čarodějnice i čertice, luštily obrázkové hádanky, skládaly slova ze slabik, doplňovaly správné texty k obrázkům pohádkových postaviček. Po splnění všech úkolů byli žáci pasováni na nové čtenáře knihoven. Odměnou dostali spoustu dárečků a průkaz do knihovny s celoročním bezplatným vstupem.

Týden knihoven - pasování za čtenáře - fotogalerie

ctenar-22.jpg
Tematické dny - modrozelený

Mezinárodní den Země je každoroční celosvětovou oslavou naší planety. Tento svátek, jenž připadá na 22. dubna, vznikl pod záštitou OSN v roce 1970, kdy jej mezinárodní organizace prohlásila za celonárodní environmentální vzdělávací akci. Od té doby si tento den po celém světě pravidelně připomíná více než miliarda lidí z celkem 193 států.
Také naše škola se do těchto oslav zapojila více akcemi. Na čtvrtek 21. dubna např. školní parlament naplnánoval další barevný den, tentokrát vyzval žáky, žákyně, ale i pedagogy, aby přišli v barvách naší planety - tedy modrozelené.

Modrozelený den - fotogalerie

m-z-den-22.jpg
Den Země 2022 - Ukliďme ČR

Žákům a pedagogům naší školy vůbec není lhostejné, v jakém prostředí žíjí, a tak se 22. dubna 2022 - právě na Den Země - vydali uklízet blízké i vzdálenější okolí školy. Zapojili se tak do celorepublikového projektu Ukliďme Česko.
Vybaveni ochrannými pomůckami a odpadkovými pytli vysbírali odpadky v okolí školy, podél levého i pravého břehu Ostravice, došli až ke Slezskoostravskému hradu. Další skupiny se vydaly k cyklostezce, nebo na haldu Ema.

Den Země 2022 - fotogalerie

den-zeme-22.jpg
McDonald's Cup 2022 - okresní kolo

Náš tým mladých fotbalových nadějí ze 4. – 5. ročníku se v úterý 3. května 2022 účastnil okresního kola turnaje ve fotbale – Mc Donald´s Cupu, který se konal na „fotbalové základce“ ZŠ Jana Šoupala v Ostravě - Porubě. Účast jsme si vybojovali na obvodním kole, kde jsme skončili druzí za ZŠ Vratimov - Datyňská.

Okresního kola se účastnilo 6 nejlepších týmů z celé Ostravy. Ve skupině jsme hráli se dvěma soupeři – ZŠ Dvorského a domácími ZŠ Jana Šoupala. V prvním zápase jsme po velmi vyrovnaném průběhu zvítězili nad ZŠ Dvorského 3:2 a tím si zajistili postup do semifinále. Ve druhém zápase jsme nestačili na favority ze ZŠ Jana Šoupala. V semifinále jsme hráli s našimi známými soupeři z obvodního kola ZŠ Vratimov – Datyňská. Tento zápas jsme zvládli perfektně a zvítězili jsme 7:3 (nejlepšími střelci byli Aleš Kuběna a Oliver Mikuš – oba vstřelili po třech gólech). Čekalo nás tedy finále, opět proti fotbalistům ze ZŠ Šoupala. Zápas byl jednostrannou záležitostí, soupeři byli lepší a zaslouženě zvítězili. Ale i tak jsme byli s naším umístěním velmi spokojeni. Vždyť jsme skončili na 2. místě z celé Ostravy!!!

Sestava našeho týmu:

Diopan Samuel, Hartmannová Karolína, Dluhoš Matyáš, Joštic Maxmilián, Kotásek Jakub, Kuběna Aleš, Martínek Marek, Mikuš Oliver, Schon Petr, Šturma Matyáš, Venglář Adam

Týme, gratulujeme!

fotbal-22.jpg
Vítězná vybíjená - obvodní kolo

Po dlouhých dvou letech pořádala naše škola sportovní akci v rámci Asociace školních sportovních klubů. Dne 11. května 2022 se obvodního kola ve vybíjené kategorie II (4. - 5. ročník) zúčastnily tyto školy: ZŠ Šenov, ZŠ Hošťálkovice, ZŠ Nádražní, ZŠ Vratimov a ZŠ Bohumínská (celkem 60 žáků).

Vítěz obvodního kola a postupující do okresního kola (26. května 2022):

ZŠ Slezská Ostrava, Bohumínská

Sestava vítězného týmu:

Petr Schon, Tomáš Krob, Aleš Kuběna, Ondřej Slavický, Evelin Fiedorová, Filip Gryc, Karolína Hartmannová, Jakub Kotásek, Tereza Slezáková, Josef Hic a Adam Venglář

Gratulujeme a držíme palce v okresním kole!

Za pomoc při realizaci této akce všem děkuje vedoucí PKTV Mgr. Dagmar Sládeková Wrobelová.

vybijena-22.jpg
Projekt - Landek - 3. A

Projektový den prožili naši třeťáci na Landeku, kde za slunečního počasí plnili jeden úkol za druhým. Součástí dne byla i návštěva dolu Anselm, z kterého vyšli jako čertíci a plní zážitků.

Projekt - Landek - fotogalerie

landek-3A-2022.jpg
Sportování v SC Ostrava - 3. A

Sportovní akce v SC Ostrava zažila v květnu 2022 třída 3. A. Hezky si zahráli a byli moc spokojení.

Sportování v SC Ostrava - fotogalerie

 

scova-3A-2022.jpg
Pohár Radnice městského obvodu Slezská Ostrava - fotbal chlapci a střelba dívky

V rámci sportovního klání o Pohár starosty se uskutečnil fotbalový turnaj chlapců a střelecký turnaj dívek, kterého se zúčastnily všechny čtyři školy našeho městského obvodu.

Fotbalový turnaj se hrál na přírodní trávě na hřišti TJ Kunčičky. Náš výběr tvořili chlapci z druhého stupně, až na jednu výjimku z „nefotbalových“ tříd. Naši hráči v každém zápase srdnatě bojovali, ale nakonec to po dvou porážkách a jedné výhře stačilo pouze na konečné třetí místo.

Naši nejlepší hráči: Šimon Žila (brankář) a Miroslav Nesnadný hráč v poli).

Sestava družstva: Lukáš Broňák, Daniel Dluhoš, Miroslav Nesnadný, David Podešva, Sebastian Ryška, Matyáš Vosáhlo, Šimon Žila

Průběh turnaje: ZŠ Bohumínská – ZŠ Chrustova 1:2 (góly: Nesnadný) // ZŠ Bohumínská – ZŠ Škrobálkova 0:3 // ZŠ Bohumínská – ZŠ Pěší 4:0 (góly: Broňák 2, Ryška, Vosáhlo)

Střelecká soutěž se odehrála v tělocvičně ZŠ Škrobálkova, kde naše dívky v silné konkurenci vybojovaly:

1. místo v kategorii družstev - Klára Šušlová, Amálie Ščerbová a Kateřina Krajíčková

1. místo v kategorii jednotlivců - Klára Šušlová

Celkové pořadí naší školy: 2. místo

Děvčatům blahopřejeme k vítězství, všem žákům děkujeme za účast a vzornou reprezentaci školy!

Pohár starosty - fotogalerie

pohar-starosty-22.jpg
Paměti národa - Příběhy našich sousedů

Poděkovat pamětníkům a žákům ZŠ Slezská Ostrava, Bohumínská 72. p. o., kteří se zapojili do půlročního projektu „Paměti národa – Příběhy našich sousedů“ přišel místostarosta Slezské Ostravy Ing. Roman Goryczka. Vyjádřil obrovský dík za práci žáků, za nevšední přístup pana učitele Mgr. Radima Kofránka. Také poděkoval za vzpomínky přítomným dámám PhDr. Věře Holubové a paní Libuši Klimšové. Po prezentaci projektů si pak v doprovodu paní ředitelky, pedagogů a žáků prohlédly prostory školy, navštívily odborné učebny a při tom zavzpomínaly na svá studentská léta.

Paměti národa - fotogalerie

pameti-22.jpg
Bohumínská Voice 2022

V pondělí 23. května 2022 se po dlouhé pauze znovu konala pěvecká soutěž Bohumínská Voice. Organizátorkami byly paní učitelky Mgr. K. Lichá a Mgr. K. Pavliňáková. Každý ze soutěžících zazpíval dvě písně, podmínkou byla jedna píseň v angličtině.

Výsledky:

 • 1. místo - Vojtěch Záruba, 5. B
 • 2. místo - Jennifer Holanová, 8. B
 • 3. místo - Tereza Ďurišová, 8. B


Odměnout, která byla zakoupená z prostředků SRPŠ, byl dárkový poukaz do kina na libovolný anglický film pro vítěze a všichni soutěžící dostali malé občerstvení.

Bohumínská Voice 2022 - fotogalerie

voice-22.jpg
Požární ochrana očima dětí - soutěž

Velkého úspěchu dosáhli žáci naší školy v soutěži Požární ochrana očima dětí se svými pracemi zaměřenými na živelné katastrofy v okresním a následně i v krajském kole. V letošním roce se do soutěže v Ostravě celkově zapojilo přes 1 700 dětí z 10 mateřských škol, 26 základních škol, 14 sborů dobrovolných hasičů a 4 základní umělecké školy.

Literární část: 

 • Karolína Papežová, 7. A
 • Richard Pifka, 9. A

Výtvarná část: 

 • Amanda Muťková, 3. B
 • Karolina Magdaléna Tozbey, 6. A

Všichni vítězové, kterým blahopřejeme, byli pozváni na slavnostní vyhodnocení, které se konalo 24. května 2022 v Hasičském muzeu města Ostravy.

Požární ochrana očima dětí - fotogalerie

hasici-soutez-22.jpg
Minifotbal - 8. - 9. ročník - chlapci - obvodní kolo

Ve středu 25. května 2022 se výběr chlapců z fotbalové třídy 8. F zúčastnil obvodního kola v minifotbale, které pořádala ZŠ Nádražní. Jedná se o postupovou soutěž, proto výběr tvořili členové Regionální fotbalové akademie, kteří na naší škole absolvují školní docházku.

V zápasech prokázali své kvality a soupeřům nedali šanci. S přehledem zvítězili ve všech zápasech a postoupili do okresního kola, které se bude konat 15. června 2022 v Ostravě – Porubě. Zde je již čeká daleko větší konkurence, nicméně i tak klukům věříme, že zabojují o postup do krajského kola.

Sestava: Viktor Dudys, Jan Hradečný, Patrik Jurášek, Jakub Keňo, Jaromír Martinák, Jakub Pilch, Filip Polášek, Martin Postuwka, Marek Pyszko, Matěj Strokosz

Průběh turnaje:

ZŠ Bohumínská – ZŠ Šenov 3:1 (góly: Jurásek, Polášek, Strokosz)

ZŠ Bohumínská – ZŠ Nádražní 8:1 (góly: Dudys 4, Strokosz 2, Hradečný, Jurásek)

ZŠ Bohumínská – ZŠ Matiční 7:1 (góly: Dudys, Hradečný, Jurásek, Pilch, Polášek, Postuwka, Strokosz)

Blahopřejeme k postupu!

minifotbal-H-22.jpg
Vybíjená - kategorie II - okresní kolo

Výběr žáků 4. – 5. ročníku postoupil z obvodního kolo ve vybíjené, které se konalo na naší škole dne 11. května 2022 za účasti 5 škol, do okresního kola. Dne 26. května 2022 se 10 vybraných žáků 5. ročníku zúčastnilo okresního kola ve vybíjené. Turnaj se konal v Plesné a konkurence byla opravdu veliká. Naši žáci bojovali zuby nehty a po vytrvalém boji s tím nejlepším, co se v okrese najde, se umístili celkově na krásném 6. místě.

Sestava:

 • 5. A - Karolína Hartmannová, Filip Gryc, Sebastián Filip, Jakub Kotásek, Matěj Tvardek
 • 5. B - Adam Venglář, Adam Trojan, Jiří Čapek, Josef Hic, Tereza Slezáková

Děkujeme za reprezentaci školy a gratulujeme!

vybijena-22-1.jpg
Úspěšní judisti z Kamence

Od února 2022 probíhají na naší škole pravidelně každé úterý tréningy juda (mimochodem pod vedením našeho bývalého žáka a úspěšného judisty Michala Caletky) a v poslední květnovou neděli si pět našich mladých judistů a judistek vyzkoušelo své první závody. Konkrétně turnaj přípravek, který pravidelně pořádá 1. Judo Club Baník Ostrava v Tréningovém centru J. Kaděry v Ostravě - Hrabůvce. I přes své nízké zkušenosti se do zápasů vrhli statečně a hned tři z nich se probili na stupně vítězů.

Sestava našich žáků - judistů:

František Paseka, 2. A, Vojtěch Knýbel, Adam Lušovský a Nicoletta Lušovská, 1. B, Emílie Balášová, 1. C

Blahopřejeme malým reprezentantům naší školy!

judo-22.jpeg
Exkurze - Zámek a ZOO Lešná - 5. AB

Dne 31. května 2022 se konala školní exkurze tříd 5. A a 5. B, jejímž cílem bylo poznat blíže méně známá a také zajímavá zvířata, která například v ostravské ZOO nemáme možnost vidět, dozvědět se o nich nové informace, a jako přídavek navštívit kulturně zajímavé místo - zámek Lešná. Žáci měli mimo jiné možnost nakrmit a pohladit si rejnoky či spatřit tučňáky. Během celé exkurze jim byly sdělovány různé zajímavosti a informace, které byly doplněny otázkami, na které žáci aktivně odpovídali. Kromě živočichů měly děti možnost vidět také různé dřeviny a byliny, kdy nejzajímavějším místem byla zcela jistě japonská zahrada, která byla esteticky opravdu nádherná a měla na všechny uklidňující a relaxační účinek. Dopoledne nás také paní průvodkyně provedla po zámku Lešná, kde nás seznámila s tehdejšími obyvateli (rodem) zámku, se zajímavými předměty a také typickým životem obyvatel v tomto objektu. Celá exkurze byla protkána menšími a jednou velkou přestávkou, které sloužily především k odpočinku a občerstvení. Na konci exkurze měli žáci možnost zakoupit si také suvenýry, čehož většina z nich využila a odnesli si tak nejen vzpomínky, ale také i něco hmatatelného jako památku na tento výlet. 

Exkurze - Zámeek a Zoo Lešná - fotogalerie

lesna-5AB-22.jpg
Hledej pramen vody 2022

V pátek 3. června 2022 proběhlo na Slezskoostravském hradě velké finále soutěže Hledej pramen vody. Tuto soutěž pořádají Ostravské vodárny a kanalizace a zúčastnila se ho třída 5. A a 5. B. Dostali jsme se díky splnění základních teoretických EKO úkolů do velkého finále, kde soutěžila 5-ti členná družstva a ostatní žáci náležitě fandili.  I když jsme se neumístili na prvních třech místech, třídy si užily bohatý zábavný program a potěšil je i promodáreček od pořadatele.

Hledej pramen vody 2022 - fotogalerie

pramen-22.JPG
Exkurze - Olomouc - 6. AB

Letos naši šesťáci zdolávali překážky zcela nových předmětů, proto si zajeli do Olomouce své získané vědomosti ověřit v praxi. Nejdříve se v rámci občanské výchovy zajímali o naše kulturní dědictví a památky UNESCO v historickém centru města - Sloup Nejsvětější Trojice, Mariánský sloup, orloj, Jupiterovu, Neptunovu a Ariónovu kašnu. Své znalosti z fyziky, zeměpisu a přírodopisu využili při bádání v Pevnosti poznání, která je umístěna v původní Královské pevnůstce. Po delší procházce za dalšími historickými skvostmi města - Katedrála Sv. Václava, Arcibiskubský palác, Palackého univerzita - se autobusem vydali na Sv. Kopeček, kde je čekala poslední historická lahůdka - Bazilika Navštívení Panny Marie, a poté odpolední návštěva ZOO. Tam si z 32 metrové rozhledny mohli znovu vychutnat pohled na krásy Olomouce a širokého okolí. Po celý den si pečlivě zaznamenávali odpovědi na záludné otázky do pracovního listu.

olomouc-6AB-22.jpg
Den Dětí - 2. stupeň - filmová představení

S oslavou Dne dětí jsme nezapomněli ani na žáky 2. stupně. Ti si v pátek 10. června 2022 zpestřili výuku návštěvou filmového představení. Zástupci školního parlamentu provedli anketu ve svých třídách a navrhli filmy, které by rádi zhlédli.
Pro žáky 6. a 7. ročníku tak byl zajištěn animovaný film Zlouni. Třídy 8. a 9. ročníku si rozdělily pozornost mezi fantasy film Doktor Strange v mnohovesmíru šílenství a skvěle hodnocený akční film Top Gun: Maverick. A podle ohlasů dětí i pedagogů jsme vybrali dobře.
Děkujeme SRPŠ za finanční příspěvek na vstupné.

Den dětí - 2. stupeň - fotogalerie

dendeti-2-22.jpg
Týden čtení dětem

Naše škola se v červnu 2022 zapojila do projektu Celé Česko čte dětem - Týden čtení dětem. Paní učitelky českého jazyka z 2. stupně - Liana Svobodová, Karolína Englišová, Blanka Malá a Michaela Prokopová pozvaly v prvních dvou červnových týdnech děti k poslechu pohádek, bajek, či pověstí. Ty předčítaly každou velkou přestávku v naší školní knihovně. A že se dětem předčítání líbilo, svědčí fakt, že každým dnem se knihovna plnila víc a víc, anebo také dlouhý potlesk jako odměna pro paní učitelky.

Velmi nás zájem dětí o předčítání těšil, takže již nyní vám můžeme prozradit, že v podobných akcích budeme rády pokračovat.

Týden čtení dětem - fotogalerie

cteni-22.jpg
Minifotbal - 8. - 9. ročník - dívky - okresní kolo

V tomto školním roce jsme se v hodinách tělesné výchovy zaměřili i na minikopanou dívek, která se mezi nimi stává stále populárnější. Proto se naše škola mohla dne 13. června 2022 zúčastnit okresního kola v minifotbale - kategorie dívek - 8. - 9. ročník. Turnaj se konal na ZŠ Ukrajinská v Ostravě - Porubě. Dívky sice nezvítězily, ale získaly nové zkušenosti, například hru na velkém hřišti s umělou trávou.

Sestava:

Julie Košková, Radka Nachtmannová, Hana Maindová, Kateřina Krajíčková, Viktorie Pískovská, Gabriela Tokárová, Soňa Vojkovská a Karolína Konečná

Děkujeme za reprezentaci školy a těší nás velký zájem o tento sport i v dalších kategoriích.

Minifotbal - fotogalerie

minifotbal-d-22.jpg
Bo nám to není jedno !!!

V úterý 14. června 2022 se zástupci školních parlamentů všech čtyř škol Slezské Ostravy setkali v KD Muglinov. Zapojili se tak do projektu Bo nám to není jedno!!! , který realizuje Parlament dětí a mládeže města Ostravy ve spolupráci se SVČ Korunka a statutárním městem Ostrava. Tento projekt je zaměřen na rozvoj žákovských parlamentů na školách.

Náš žákovský parlament obstál na výbornou. Prezentoval mnoho svých akcí, které v průběhu školního roku pořádá, či je nápomocen v jejich organizaci apod. a byl tak vzorem a inspirací ostatním.

Bo nám to není jedno !!! - fotogalerie

parlament-bo-22.jpg
Almanach žákovské poezie - křest

Dne 15. června 2022 se ve Středisku volného času Ostrčilova v Ostravě konal křest Almanachu žákovské a studentské poezie. Této události za zúčastnili také žáci a žákyně naší školy, jejichž básně byly vybrány z velkého vzorku prací žáků a studentů z ostravských škol.

Program tohoto slavnostního dopoledne byl velmi pestrý. Například proběhly jazykové soutěže, kterých se naši žáci aktivně účastnili a mohli si tak odnést pěkné ceny. Do programu svým vystoupením vstupoval básník, prozaik, muzikant a divadelní ochotník Milan Šťastný, který nejen, že vystoupil se svou tvorbou, ale také přednesl tři nejzajímavější práce, mezi kterými byla i báseň Terezy Ďurišové z 8. B.

Naši ocenění reprezentanti:

Eva Němcová, Matěj Tvardek, Karolína Hartmannová, Anděla Frydrychová, Adéla Laskovská, Agáta Hromadová, Eliška Ivanovová, Lukáš Sládek, Michaela Sládková, Ondřej Koukal, Zuzana Broschová, Lorena Gjoni, Tereza Pavlisková, Michal Hartmann, Vendula Čeligová a Soňa Vojkovská

Všem žákyním a žákům blahopřejeme.

Křest Almanachu žákovské poezie - fotogalerie

almanach-22.jpg
CLIL ACROSS THE CURRICULUM

Napříč téměř všemi osnovami 2. stupně základní školy probíhala letos výuka metodou CLIL (Content and Language Integrated Learning) v ZŠ Slezská Ostrava, Bohumínská. Potěšilo nás, že jsme byli opět zařazeni do „Programu na podporu rozvoje bilingvní a cizojazyčné výuky v základních školách se sídlem na území Ostravy pro školní rok 2021/2022“, který vyhlásilo statutární město Ostrava. Díky tomuto projektu naše škola v tomto školním roce obdržela neinvestiční příspěvek ve výši 230.000 Kč, z něhož je možno hradit nejen nákup učebních pomůcek souvisejících s CLIL výukou, ale především výuku s rodilým mluvčím, kterou po celý rok koordinovala Simona Kyselová.

Metodu CLIL uplatňujeme v naší škole ve spolupráci s Jazykovou školou Hello v Ostravě již několik let. Rodilý mluvčí pan Simon Johnson z Velké Británie se stal pevnou součástí našeho kolektivu a spolu s kooperujícími pedagogy se nezalekl ani nové výzvy - celoroční CLIL výuka v nových odborných předmětech - chemie a dějepis, které se přiřadily k již tradičním předmětům jako je přírodopis, zeměpis, fyzika, výtvarná výchova a hudební výchova, a to vždy v pondělí a ve středu. V hodinách se využívaly různé metody výuky pro lepší pochopení učiva a osvojení si odborných výrazů - video prezentace, doplňovačky, křížovky, herní aktivity, hádanky, při výuce se používala interaktivní tabule, či eBeam systém, zakoupený v minulých letech právě z prostředků tohoto projektu. 

Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostrava.

projekt-clil-21-22.jpg
clil-2122.jpg
Školní rok 2020/2021
Přírodovědná exkurze – 8.AB

Naši osmáci ze třídy A a B se v úterý 08. září 2020 zúčastnili motivační exkurze pod názvem „Chemie a další přírodní vědy na Slezskoostravském hradě“. Pořadatelé Česká společnost chemická spolu s PF OU, FMT VŠB-TU, SPŠCH Ostrava-Zábřeh a dalšími připravili v areálu hradu biologické hrátky, chemické soutěže a hry, strojní expozice, historickou tavbu železa, přírodovědný jarmark, ukázky zásahu hasičů a minikurz podávání první pomoci. Žáci viděli množství zajímavých pokusů, získávali body a odměny v různých soutěžích a odnesli si i spoustu užitečných pomůcek na výuku přírodovědných předmětů.

Fotogalerie

hrad-8ab-20.jpg
Logická olympiáda – 2. stupeň

Celkem se v ČR do kategorie B (2. stupeň) zapojilo 16.876 soutěžících (2.470 v našem kraji). Naši logici se v konkurenci neztratili a zařadili se mezi nejúspěšnější řešitele. Toto je Top 7 z naší školy:

 • Radim Onda, 9. B
 • Bára Mamulová, 9. A
 • Anna Sajdoková, 7. A
 • Jakub Tomášek, 9. B
 • Bára Matoušová, 9. A
 • Ema Sakalíková, 9. A
 • Štěpán Resler, 8. B

Blahopřejeme!

logol.jpg
Živá knihovna studijních možností – 9.AB

Blíží se čas rozhodnutí, kam dál po základní škole, proto deváťáci vyrazili do Světa techniky v DOV prozkoumat nabídku různých středních škol nabízejících studijní i učební obory.

Fotogalerie - 9. A

Fotogalerie - 9. B

povolani-20-300x225.jpg
povolani-9b-20-300x225.jpg
Přírodovědný Klokan – městské kolo

Ve středu 11. listopadu 2020 se uskutečnilo online školní kolo Přírodovědného Klokana, do kterého se zapojilo 61 žáků 9. ročníku. Statistika výsledků všech soutěžících byla poslána do městského centra soutěže, kde se porovnávaly výsledky všech ostravských základních škol. Naše škola nejenže zaznamenala nejpočetnější účast, ale i obsadila první tři místa. Děvčata byla odměněna certifikátem Přírodovědný Klokan a věcnou cenou z prostředků SRPŠ.

 • 1. místoAndrea Kousalíková, 9. B – 96 b.
 • 2. místoSabina Krůlová, 9. B – 93 b.
 • 3. místoMariana Bartečková, 9. B – 91 b.

Blahopřejeme!

PK-2021 - kopie.jpg
Dějepisná olympiáda – školní kolo

Ve středu 2. prosince 2020 se uskutečnilo školní kolo Dějepisné olympiády s tématem „Labyrintem barokního světa (1556-1781)“. Olympiády se účastnilo celkem 5 žáků z 8. a 9. ročníku. Jistotu postupu do okresního kola soutěže má vítěz školního kola. O případné účasti dalších úspěšných řešitelů rozhodne porovnání jejich bodového zisku s žáky ostatních ostravských škol. 

 • 1. místoMichal Caletka, 9. A – 48,5 b
 • 2. místoPetr Seidler, 9. B – 47,5 b
 • 3. místoPetr Caletka, 9. A – 47 b.

Další úspěšní řešitelé:

 • Michael Halfar, 9. B – 43 b
 • Štěpán Resler, 8. B – 42,5 b

Všem úspěšným řešitelům gratulujeme k dosaženým výsledkům!

dejol-20.jpg
Mikulášská nadílka 2020

V pátek 4. prosince 2020 zavítal na naši školu Mikuláš se svými pomocníky andělem a čertem. Navštívili děti na prvním stupni. Hodné děti pochválili a těm zlobivějším promluvili do duše. Pak si vyslechli básničky nebo recitované vánoční koledy a za odměnu všem předali malý dárek. Nezapomněli ani na rodinné centrum Chaloupka Malý svět na Slezské. Nejmenší dětičky byly statečné. I jim Mikuláš předal balíček se sladkostmi.

Fotogalerie

mikulas-20.jpg
iBobr 2020/2021

I letos se naše škola stala jednou z mnoha "BOBŘÍCH ŠKOL".  Žáci 4. - 9. ročníku se v prosinci 2020 zapojili do celostátní soutěže, IBOBR, která je zaměřena na běžného bystrého žáka se zájmem o současný svět technologií.  Cílem soutěže je klást žákům informatické otázky a problémy a ukázat, že informatika není totéž co ovládání počítače. Mezi nejlepší řešitele v jednotlivých kategoriích patří:

a) kategorie MINI (4.-5. ročník) - celkem 45 soutěžících:

 • 4. ročník - Petr Malý - 172 bodů
 • 5. ročník - Johanka Žmolíková - 134 bodů
 • 5. ročník - Eliška Šulcová - 120 bodů
 • 5. ročník - Kristýna Ryšková - 116 bodů 

b) kategorie BENJAMÍN (6.-7. ročník) - celkem 40 soutěžících:

 • 7. ročník - Sebastian Berousek - 164 bodů
 • 7. ročník - Jan Figiel - 164 bodů
 • 7. ročník - Ema Kolková - 164 bodů
 • 7. ročník - Kateřina Krajíčková - 160 bodů
 • 7. ročník - David Venglář - 156 bodů
 • 7. ročník - Klára Kaločová - 152 bodů 

c) kategorie KADET (8.-9. ročník) - celkem 24 soutěžících:

 • 9. ročník - Filip Šupík - 120 bodů
 • 9. ročník - Radim Onda - 115 bodů
 • 9. ročník - Jakub Tomášek - 115 bodů

Blahopřejeme!

ibobr-20.jpg
Olympiáda z jazyka českého 2020/2021

V prosinci 2020 proběhlo na naší škole školní kolo Olympiády z českého jazyka, což je předmětová soutěž pro žáky základních a středních škol, jejímž cílem je umožnit talentovaným žákům porovnat úroveň vlastního jazykového a slohového projevu s ostatními a získat tím motivaci k dalšímu odbornému růstu. Těší nás velký zájem - školního kola se účastnilo 29 žáků 8. a 9. ročníku, kteří řešili dvě části – velmi náročnou část gramatickou a následně část slohovou, jejíž téma pro tuto I. kategorii znělo „V mé knihovničce nesmí chybět..." Koordinátorem soutěže byla paní učitelka Mgr. Liana Svobodová.

Výsledky školního kola:

 • 1. místo - Michal Caletka, 9. A - 35,5 b. - postup do okresního kola
 • 2. místo - Mariana Bartečková, 9. B - 31 b. - postup do okresního kola
 • 3. místo - Michaela Dluhošová, 9. B - 29 b. 

Kompletní výsledková listina (pdf)

Blahopřejeme vítězům i všem úspěšným řešitelům a postupujícím přejeme hodně úspěchů v okresním kole dne 26. ledna 2021, které se poprvé v historii soutěže uskuteční online formou.

Fotogalerie

olympcj-01.jpg
Projekt - Ledové obrázky - 4. - 5. ročník

Žáci 4. a 5. ročníku v rámci projektu vyráběli ledové obrázky. Vše začalo již na podzim sběrem vhodných přírodnin. Potom jsme čekali na mrazivé počasí a v lednu jsme se konečně dočkali. Do libovolné plastové krabičky jsme umístili přírodniny, zalili vodou a nechali zmrazit. S napětím jsme čekali na výsledek. Posuďte sami, jak se nám to povedlo, a navštivte naši virtuální galerii.

Fotogalerie

led-obrazky-21.jpg
Zimní tvoření ve škole - 1. a 2. ročník

Přestože stále pokračuje distanční výuka a žáci 3. - 9. ročníku se vzdělávají online, má naše ZŠ Bohumínská krásnou zimní výzdobu. Vše to zvládly děti 1. a 2. tříd za pomocí jejich paní učitelek, asistentů a paní vychovatelek v družince. A co vše můžete na chodbách, ve třídách a dokonce i venku vidět?

Ledové ozdoby
Žáci 2. C využili mrazivých dnů a vytvořili ledové ozdoby se semínky. Ozdobili jimi školní stromeček a doufají, že jakmile ozdoby začnou tát, přijdou semínka ptáčkům vhod. Měli radost z toho, že mohou pozorovat, jak se voda pomalu mění v led a byli pyšní na své výrobky.

Zimní sporty
Krásná zima vybízející k zimním hrátkám byla inspirací pro vytvoření nádherných postaviček různých sportů. Žáci 2. C se nechali inspirovat sportovci, kteří se připravují na Mistrovství světa. Plastelína nás trochu neposlouchala, proto se některým sportovcům klátí nohy, ale nakonec z toho byl úžasný pohled na vykonané dílo.

Karneval
Proč karneval? Protože je doba karnevalů. Ty sice nemůžeme uskutečnit tak, jak jsme zvyklí, ale udělali jsme si alespoň ve třídách 2. B a 2. C malý třídní karneval. Nejprve jsme si ve škole vytvořili masky. Inspiroval nás článek v angličtině - anglický kocour Otto a myšky Tina, Ruby a myšák Spike. Hráli jsme scénku podobnou pohádce O neposlušných kůzlátkách, jenže myšky kocoura poznaly. Užili jsme si spoustu legrace.

Nenápadný nácvik číslice 8
Děti v 1. C ani neví, že trénují, že se učí psát číslici 8, ono to jde totiž krásně hravou formou. Tučňáci ani netuší, jak prvňáčkům s nácvikem pomohli. A výsledkem jsou krásné obrázky.

Výtvarka je skvělá, když můžeš patlat, matlat
A výsledkem jsou zasněžené stromy. Jak jsme to v 1. C "sněžili?" Přece svými prsty. A to nás fakt baví.

Sněhuláci a zimní příroda
Zima inspirovala žáky k výrobě papírových sněhuláků, kteří posloužili k výzdobě a oživení chodby a třídy. Dále kreslili zimní přírodu, která nás teď všude obklopuje. Děti tvoří i v družině, např. krásná zasněžená okna vytvořená pomocí razítek.

Zimní tvoření (fotogalerie)

ozdoby-2c-21.jpg
Fajna dilna - 9. AB

První prosincový týden 2021 třídy 9.AB navštívily "Fajnu dilnu" v Dolní oblasti Vítkovic. Tato dopolední akce byla zaměřena na rukodělné aktivity: šití polštářku, vytvoření keramické misky, výroba vermi-kompostéru a svařování. Žáky tyto manuální aktivity bavily natolik, že by si je rádi zopakovali v příším pololetí. Prostě zlaté české (dětské) ručičky!

Fajna dilna - fotogalerie

fajnadilna-21.jpg
Zeměpisná olympiáda 2020/2021

Okresní kolo Zeměpisné olympiády se konalo online 17. února 2021 (náhradní termín - 24. února 2021). Z naší školy se tohoto kola zúčastnilo celkem 8 žáků, kteří ve 3 kategoriích dosáhli tyto výsledky: 

Kategorie A - 6. ročník:   

 • 05. místo - Vendula Buchtová,  6. B
 • 21. místo - Adriana Górna,  6. A
 • 25. místo - Lukáš SLádek,  6. B

​Kategorie B - 7. ročník: 

 • 10. místo - Anna Sajdoková, 7. A
 • 28. místo - Michal Hartmann, 7. A
 • 35. místo - Kryštof Pyka, 7. A

Kategorie C - 8.-9. ročník: 

 • 11. místo - Petr Seidler, 9. B
 • 24. místo - Daniela Trojanová, 8. B

Všem soutěžícím blahopřejeme k dosaženým výsledkům a děkujeme za reprezentaci školy.

Školní kolo Zeměpisné olympiády proběhlo na konci ledna za účasti 31 žáků 6. -  9. ročníku. Soutěžící ve třech věkových kategoriích museli prokázat nejen své vědomosti v testu geografických znalostí, ale také své dovednosti při práci s atlasem. Do okresního kola, které se bude konat v únoru 2021, postoupili tři nejlepší z každé kategorie. 

Kategorie A - 6. ročník:

 • 1. místo - Vendula Buchtová, 6. B - 32 b.
 • 2. místo - Adriana Górna, 6. A - 30 b.
 • 3. místo - Lukáš Sládek, 6. B - 16 b.

 Kategorie B - 7. ročník:

 • 1. místo - Anna Sajdoková, 7. A  - 32 b.
 • 2. místo - Kryštof Pyka, 7. A - 31 b 
 • 3. místo - Michal Hartmann, 7. A  - 30 b.

Kategorie C - 8. - 9. ročník:

 • 1. místo - Petr Seidler, 9. B - 43 b.
 • 2. místo - Daniela Trojanová, 8. B - 40 b.
 • 3. místo - Michal Sikora,  8. F - 38 b.

Vítězům i všem úspěšným řešitelům blahopřejeme.

zemepis-21.jpg
Projekt - Vesmír - 3. ročník

Žáci třetích tříd mají v učebních osnovách vesmír a planety zmíněny jen okrajově. Díky atraktivitě daného tématu se ale paní učitelky spolu s dětmi rozhodly prozkoumat tuto látku podstatně hlouběji. Žákům se téma velmi líbilo, zkoumali ho opravdu podrobně a z mnoha úhlů pohledu. Jejich závěrečné práce si můžete prohlédnout ve fotogalerii a třeba se i něco přiučit.

Projekt - Vesmír (fotogalerie)

vesmir-21.jpg
Fotopozdravy z jarních prázdnin - únor 2021

Všichni jsme doufali, že se v březnu vrátíme do školy. Že se budeme učit, povídat si, sdílet zážitky, radost, pomáhat si. Že budeme spolu. Místo toho přišla další omezení. Děti si tak aspoň zavzpomínaly na jarní prázdniny, kdy mohly na výlety, do hor, na chaty apod. Mnohé fotky mají informace o navštívených místech, či zajímavé postřehy.

Fotopozdravy z jarních prázdnin (fotogalerie)

jarni-21.jpg
Olympiáda v jazyce anglickém 2020/2021

Školní kolo Olympiády v jazyce anglickém v kategorii 2A (8. a 9. ročník) proběhlo ve dvou částech. V únoru 2021 celkem 18 soutěžících řešilo online test zaměřený na slovní zásobu, gramatiku, a čtení s porozuměním. Trojice nejlepších řešitelů postoupila do druhé části - konverzační (konala se začátkem března 2021), kde soutěžící předvedli své konverzační dovednosti při opisu a porovnání obrázků a také fantazii při tvorbě příběhu. Vítěz této kategorie postupil do okresního kola, které se uskutečnilo koncem března 2021.Vítězi školního kola byli oceněni věcnou cenou z prostředků SRPŠ.

Výsledky školního kola - kategorie 2A:

 • 1. místo - Richard Pifka, 8.A - postup do OK ->  úspěšný řešitel okresního kola
 • 2. místo - Mariana Bartečková, 9.B
 • 3. místo - Nela Golombová, 8.A

Úspěšní řešitelé online testu:

 • Barbora Górná, 8. B
 • Vojtěch Zajíc, 8. F
 • David Podešva, 8. B
 • Petr Caletka, 9. A
 • Jakub Vrobel, 8. F
 • Lucie Vargová, 8. F
 • Damián Prepsl, 8. F
 • Daniela Trojanová, 8. B
 • Lukáš Hlavatík, 8. F

Vítězům i úspěšným řešitelům blahopřejeme.

anol-21.jpg
Projekt UNICEF - Nákup panenky - 7. B

Svou lidskost a štědrá srdíčka ukázali žáci třídy 7. B, kteří se pod vedení paní učitelky Mgr. Dagmar Sládečkové Wrobelové v rámci zeměpisného tématu "Afrika - Sahel - nejchudší oblast kontinentu" zapojili do projektu humanitární organizace UNICEF - dětského fondu OSN s názvem "Nákup panenky". Koupí panenky tak zabezpečili očkování jednoho dítěte z oblasti Sahel proti šesti smrtelným nemocem. Za tento šlechetný počin získali nejen dobrý pocit z pomoci druhým dětem, ale také poděkování organizace UNICEF, ke kterému se připojujeme i my z naší Bohumínské.

unicef-21.jpg
Zeměpisné soutěže - 8. ročník

V březnu 2021 - po ukončení tematického celku Evropa - se všichni žáci 8. ročníku zapojili do třídní kola zeměpisné soutěže "Poznej známá místa Evropy". Dva nejlepší soutěžící z každé třídy postoupili do mezitřídní soutěže "Riskuj", kde hájili barvy své třídy.

Konečné pořadí soutěže, kterou připravily paní učitelky Mgr. Dagmar Sládečková-Wrobelová a Mgr. Petra Ryšková:

 • 1. místo - David Podešva a Štěpán Resler. třída 8. B
 • 2. místo - Vojtěch Zajíc a Jonáš Kwašný, třída 8. F
 • 3. místo - Nikola Bergerová a Richard Pifka, třída 8. A

Vítězným dvojicím blahopřejeme za skvělé zeměpisné znalosti a všem zúčastněným žákům děkujeme za odvahu zúčastnit se a za pozitivní vztah k předmětu zeměpis.

zemepis-21.jpg
Chemická olympiáda 2020/2021 – 57. ročník

Podobně jako v minulých letech i v tomto školním roce jsme se zapojili do Chemické olympiády. Ta probíhala netradičně online formou. V první části školního kola kategorie D se mohli žáci 8. a 9. ročníku zaregistrovat a řešit teoretické a praktické úlohy z anorganické chemie v pohodlí domova. Druhá část školního kola se uskutečnila 19. března 2021 formou online testu pod technickým zabezpečením VŚCHT ve všech krajích ČR stejně. Postupový klíč této olympiády je založen na porovnání bodových výsledků všech soutěžících v daném okresu. Naši nejlepší řešitelé školního kola se stali i úspěšnými řešiteli okresního kola, které se uskutečnilo 29. března 2021 taktéž on-line formou. Všichni byli odměněni diplomem a věcnou cenou z prostředků SRPŠ.

Výsledky školního kola - kategorie D:

 • 1. místo - Štěpán Resler, 8. B
 • 2. místo - Petr Seidler, 9. B
 • 3. místo - Petr Caletka, 9. A
 • 4. místo - Bára Mamulová, 9. A

Blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy.

CHO-2021 - kopie.jpg
Matematický Klokan 2021 - školní kolo

Mezinárodně koordinovaná soutěž Matematický Klokan byla vytvořena podle obdobné soutěže, která byla v osmdesátých letech minulého století pořádána v Austrálii. Od roku 1991, kdy se konal první ročník ve Francii, se rozšířila do zemí Evropy a postupně i na další kontinenty. V ČR se soutěž Matematický Klokan konala poprvé v roce 1995. Pořadatelem Klokana v ČR je Jednota českých matematiků a fyziků ve spolupráci s Katedrou matematiky PdF UP a Katedrou algebry a geometrie PřF UP v Olomouci. 

Naše škola je pravidelným účastníkem této populární solutěže, žáci z 2. - 9. ročníku ale letos soutěžili distančně, což byla pro mnohé výzva vykročit z komfortní zóny a soustředit se 60 minut na 24 náročných matematických úloh. Páteční březnové odpoledne bylo pro ně nejen matematickýcm oříškem, ale i zkouškou vytrvalosti a odhodlání. Žádné potíže je však neodradily, ani kolísající WI-FI signál, ani výpadek proudu, ani potíže s excel-tabulkou.Přinášíme vám výsledky ve všech 4 kategoriích v rámci základní školy:

Kategorie - Cvrček - 2. - 3. ročník:

 • 1. místo - Eliška Sajdoková, 2. A
 • 2. místo -Tomáš Krob, 3. B
 • 3. místo - Aleš Kuběna, 3. A

Kategorie - Klokánek - 4. -  5. ročník:

 • 1. místo - Petr Malý, 4. B
 • 2. místo - Karolína Hartmannová, 4. A
 • 3. místo - Johanka Žmolíková, 5. A

Kategorie - Benjamín - 6. - 7. ročník:

 • 1. místo - Emma Kolková, 7. B
 • 2. - 3. místo - Laura Kováčová, 7. A
 • 2. - 3. místo - Lukáš Sládek, 6. B

Kompletní výsledková listina - Benjamín

Kategorie - Kadet - 8. - 9. ročník:

 • 1. místo - Petr Caletka, 9. A - a celkové 8. místo ze všech ostravských škol (500 účastníků)
 • 2. místo - Michal Caletka, 9. A
 • 3. místo - Michal Sikora, 8. F

Kompletní výsledková listina - Kadet

Vítězům blahopřejeme a všem soutěžícím děkujeme za aktivní účast.

klokan-21.jpg
Velikonoční zajíčci - 3. B

Děti ve 3. B mají vždy moc pěkně vyzdobenou třídu svými výtvory. Jejich paní učitelka Dana Sliwková má celoročně skvělé nápady. Ani distanční výuka ji od tvorby s žáky neodradila. Vy si tak ve fotogalerii můžete prohlédnout krásné zaječí rodinky. Ty sice nebudou zdobit školní třídu, ale o to větší parádu udělají doma dětem a jejich rodinám při velikonoční výzdobě.

Velikonoční zajíčci (fotogalerie)

zajicci-21.jpg
Třídní časopis - projekt - 2. stupeň

Distanční výuka se stále prodlužuje, čas strávený u monitoru se zdá být delší a delší, klesá motivace a aktivita při práci. V českém jazyce intenzivně pracujeme na mluvnici, zvládáme i literaturu, ale probrat slohové útvary, slohové postupy, publicistické žánry atd., zabere opravdu hodně času, zvlášť pokud výstupem má být slohová práce žáků. Nakonec jsme ale přišly na to, jak vše zvládnout, pro mnoho dětí navíc zajímavou a zábavnou formou a jak zároveň dětem připomenout, že březen je měsícem knihy a čtenářství.

Třídní kolektivy 2. stupně v průběhu března tvořily vlastní časopis. Od základu. Žáci si museli rozdělit role, vymyslet název, najít téma ke zpracování, uspořádat ankety, vést rozhovory,  doplnit fotografie... Děti si tak vyzkoušely práci šéfredaktora, redaktora, editora, korektora, grafika, zvládly slohové postupy a útvary (dle ročníků), zopakovaly si pravidla slušné diskuze, dodržování termínů a mnoho, mnoho dalšího. Některé třídy pracovaly velmi samostatně, jiné potřebovaly vedení a pomoc učitelek jazyka českého Mgr. Blanky Malé, Mgr. Michaely Prokopové a Mgr. Liany Svobodové. Výsledkem je 10 skvělých třídních časopisů:

Časopis třídy 6. A                    Časopis třídy 6. B

Časopis třídy 7. A                    Časopis třídy 7. B

Časopis třídy 8. A                    Časopis třídy 8. B

Časopis třídy 9. A                    Časopis třídy 9. B

Časopis třídy 8. F                    Časopis třídy 9. F

olympcj-01.jpg
Den Země - Ukliď své okolí - 5. A

V rámci svátku Den Země se naše třída 5. A zapojila do akce „Ukliď své okolí“. Domluvili jsme se s dětmi a snažili se udělat pořádek v okolí našich domovů a v přírodě. Vytvořili jsme skupinky, popadli jsme pytle, rukavice a „lovili“ odpadky. Bohužel někteří žáci se tak soustředili na sbírání, že se zapomněli vyfotit s úlovkem. Kdo neměl možnost se zapojit do této akce, tak se snaží vytvořit obrázek do výtvarné soutěže Fantastická zvířata a stroje.

IMG_8281.JPG
Kamínky pro radost

Období, kdy jsme nechodili do školy, bylo dlouhé. Nemohli jsme se potkávat, sportovat, zajít do kina nebo divadla. Dokonce byla doba, kdy jsme nemohli jet ani na hory, protože bychom překročili hranice okresu. Jaro má být veselé, ale nám bylo smutno. Proto jsme přemýšleli, jak a čím udělat lidem kolem  radost a přitom neporušit nařízení a opatření. Malování a rozmisťování kamínků to vše splnilo.

Kamínky pro radost - fotogalerie

kaminky-20-01.jpg
Den Země 2021

Také letos i přes nepříznivou epidemickou situaci se naše škola zapojila do oslav Dne Země. Vyučující dostali nabídku aktivit, ze které si mohli vybrat, jakým způsobem se třída zapojí. Žáci prvního stupně si vybrali výtvarné soutěže: „Fantastická zvířata a stroje“, „Mláďata“ a také se aktivně zapojili do výzvy „Ukliď své okolí“ spolu se svými staršími spolužáky z druhého stupně.

Žáky čtvrtých a pátých tříd oslovilo téma „Ze života hmyzu“, spočívající v plnění úkolů, které budou postupně zveřejňovány prostřednictvím videí po dobu 8 týdnů. Na základě prvního zadání žáci vytvořili nádherné hmyzí domečky.

Česká koalice pro ochranu biodiverzity připravila pro žáky druhého stupně kvíz plný zajímavých faktů a otázek týkajících se české i světové přírody. Vyučující ho zařadili do distanční výuky. Z ohlasů vím, že se tento počin setkal s pozitivními reakcemi ze strany žáků i učitelů. Držíme palce také žákům, kteří poslali svou povídku do mezinárodní literární soutěže Den Země 2021. Doufám, že zmiňované různorodé aktivity nám opět připomněly důležitost a nezbytnost ochrany přírody a životního prostředí.

Den Země 2021 - fotogalerie

domecek-21.jpeg
Mladý astrofyzik 2021 - 9. ročník

V květnu 2021 byla vyhodnocena projektová soutěž "Mladý astrofyzik", která v tomto školním roce částečně kompenzovala z objektivních příčin neuskutečněnou soutěž "Mladý vědec". Od ledna 2021 si žáci 9. ročníku buď samostatně nebo ve dvojicích připravovali podklady k tematickému celku Vesmír. V dubnu během on-line výuky prezentovali své práce v duchu myšlenky „Žáci učí žáky“ svým spolužákům a zároveň ověřili jejich pozornost krátkými otázkami. Každá práce byla všemi spolužáky obodovaná - hodnotila se vizuální stránka projektu i samotná prezentace na on-line hodině. Nejlepší tvůrci byli odměněni certifikátem a sladkostí, která byla zakoupena z prostředků SRPŠ. Konečné hodnocení dopadlo takto:

9. A (24 žáků - 16 prezentací)

 • 1. místo - Stanice ISS - Maxmilián Martiška a Matyáš Zoubek - 243 b.

 • 2. místo - Hvězdy - Barbora Mirochová a Veronika Terelmesová - 228 b.

 • 3. místo - Sluneční soustava - Bára Mamulová a Ema Sakalíková - 227 b.

9. B (26 žáků - 15 prezentací)

 • 1. místo - Astronomie v. Astrologie - Michaela Černá - 319 b.

 • 2. místo - Souhvězdí - Petr Košťál a Radim Onda - 249 b.

 • 3. místo - Galaxie - Natálie Sněhotová - 231 b.

9. F (13 žáků - 13 prezentací)

 • 1. místo - Historie kosmonautiky - Matyáš Baar - 103 b.

 • 2. místo - Měsíce - Jáchym Foldyna - 99 b.

 • 3. místo - Planetky - Ondřej Schovanec - 89 b.

Blahopřejeme!

astrofyzik-21.jpg
Školní zahrádka - 6. B

V pondělí 31. května 2021 jsme my, děvčata ze 6. B, jako obvykle měly pracovní činnosti. Konečně ale skončila mnohá opatření a umoudřilo se počasí, a tak jsme poprvé šly ven a užily si zahradní práce. S paní učitelkou Čepelákovou jsme si vyzvedly zahradní náčiní, vzaly jsme hrábě, rýče, konve apod. Na školní zahrádce jsme sázely papriky a rajčata, vytrhávaly jsme plevel, abychom připravily další políčko, a těšily se ze sluníčka. Moc jsme si to užily. (Text: Michaela Sládková a Samantha Šimová - 6. B)

Zahrádka - fotogalerie

 

zahradka-21.jpg
CLIL ACROSS THE CURRICULUM

Doslova napříč všemi osnovami 2. stupně základní školy probíhala letos výuka metodou CLIL (Content and Language Integrated Learning) v ZŠ Bohumínská. Potěšilo nás, že jsme byli opět zařazeni do „Programu na podporu rozvoje bilingvní a cizojazyčné výuky v základních školách se sídlem na území Ostravy pro školní rok 2020/2021“, který vyhlásilo statutární město Ostrava. Díky tomuto projektu naše škola v tomto školním roce obdržela neinvestiční příspěvek ve výši 215.000 Kč, z něhož je možno hradit nejen nákup učebních pomůcek souvisejících s CLIL výukou, ale především výuku s rodilým mluvčím.

Metodu CLIL uplatňujeme v naší škole ve spolupráci s Jazykovou školou Hello v Ostravě již několik let. Rodilý mluvčí pan Simon Johnson z Velké Británie se stal pevnou součástí našeho kolektivu a spolu s kooperujícími pedagogy se nezalekl ani nové výzvy - CLIL výuka během distančního vyučování a také během rotačně prezenčního vyučování. Za všech okolností se podařilo zabezpečit hlavní myšlenku metody CLIL - plně integrovat výuku učiva jak daného předmětu, tak i cizího jazyka a propojit tak jazykovou výuku s výukou vyučovacího předmětu. V tomto školním roce CLIL výuka probíhala na 2. stupni v předmětech přírodopis, zeměpis, fyzika, chemie, dějepis, výtvarná výchova, hudební výchova, občanská výchova, výchova ke zdraví především v pondělí a ve středu, během on-line vyučování i v úterý a v pátek. V hodinách se využívaly různé metody výuky pro lepší pochopení učiva a osvojení si odborných výrazů - video prezentace, doplňovačky, křížovky, herní aktivity, hádanky, při prezenční výuce se používala interaktivní tabule. Nové prostředí pro realizaci distanční on-line výuky (MS Teams) přineslo nové možnosti výuky metodou CLIL, které žákům přinesly nové zkušenosti, rozšířily komunikační dovednosti a posílily jejich jazykové kompetence.

clil-2021.jpg
nahoru